LimeSurvey Develop - en to mk translation catalogue (1701 entries)

en: %s duplicate records removed
mk: Отстранети се %s дуплирани записи

en: %s field(s) were successfully added.
mk: Успешно додадов %s поле/иња.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
mk: %s редови имаат несовпаднат број на полиња.

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
mk: Успешно увезов одговор(и) стар(и) %s и соодветни потрошени времиња.

en: %s old response(s) were successfully imported.
mk: Успешно увезов %s стар(и) одговор(и).

en: %s records imported
mk: Увезени се %s записи

en: %s records in CSV
mk: Во CSV има %s записи

en: %s records with invalid email address removed
mk: Отстранети се %s записи со неважечки е-поштенски адреси

en: 'Other:' comment mandatory
mk: Полето за коментар „Друго:“ е задолжително

en: (Autodetect)
mk: (Авто-детектирање)

en: (Iconv Library not installed)
mk: (Iconv Library не е инсталирана)

en: (No target question)
mk: (Нема следно прашање)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
mk: (Одберете повеќе збирови ознаки држејќи го копчето Ctrl)

en: 16 or up
mk: 16 и повеќе

en: 1st quartile (Q1)
mk: Прв квартил (К1)

en: 1st time limit warning CSS style
mk: CSS-стил на првата порака за предупредување за временско ограничување

en: 1st time limit warning message
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување

en: 1st time limit warning message display time
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување - приказ на време

en: 1st time limit warning message timer
mk: Прва порака за предупредување за временско ограничување - времемерач

en: 2nd quartile (Median)
mk: Втор кваартил (средна)

en: 2nd time limit warning CSS style
mk: CSS-стил на втората порака за предупредување за временско ограничување

en: 2nd time limit warning message
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување

en: 2nd time limit warning message display time
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување - приказ на време

en: 2nd time limit warning message timer
mk: Втора порака за предупредување за временско ограничување - времемерач

en: 3rd quartile (Q3)
mk: Трет квартил

en: 5 Point Choice
mk: Избор од 5 можности

en: 7bit Swedish
mk: 7bit - шведски

en: <No default value>
mk: <Нема основна вредност>

en: <no data>
mk: <нема податоци>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
mk: Направен е резервен примерок на табелава. До неа ќе може да дојде вашиот администратор.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
mk: Ако продолжите ќе биде направен резервен примерок на табелава. До неа ќе може да дојде вашиот администратор.

en: A database named "%s" already exists.
mk: Веќе постои база со име"%s".

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
mk: Ќе се прикаже индекс на прашања. Учесниците ќе можат да прескокнуваат од едно на друго прегледано прашање

en: A username was not supplied or the username is invalid.
mk: Ненаведено или неважечко корисничко име

en: AND/OR Date is
mk: И/ИЛИ датумот е

en: ARMSCII-8 Armenian
mk: ARMSCII-8 - ерменски

en: Absolute value
mk: Апсолутна вредност

en: Access
mk: Пристап

en: Access denied!
mk: Пристапот е одбиен!

en: Action
mk: Дејство

en: Action to perform when time limit is up
mk: Кое дејство да се изврши кога ќе истече временското ограничување

en: Actions
mk: Дејства

en: Activate Survey
mk: Активирај ја анкетата

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
mk: Активирајте го ова за да се прикаже карта над полето за внос кајшто корисникот може да избере место

en: Active
mk: Активно

en: Active surveys
mk: Активни анкети

en: Add
mk: Додај

en: Add URL parameter
mk: Додај URL параметар

en: Add a language:
mk: Додадете јазик:

en: Add a new question
mk: Додај ново прашање

en: Add a prefix to the answer field
mk: Додај префикс во полето за одговор

en: Add a suffix to the answer field
mk: Додај наставка во полето за одговор

en: Add and edit conditions
mk: Додај и уреди услови

en: Add condition
mk: Додај услов

en: Add fields
mk: Додај полиња

en: Add language
mk: Додади јазик

en: Add new user group
mk: Додади нова корисничка група

en: Add or delete groups
mk: Додавате или бришете групи

en: Add or delete questions
mk: Додавате или бришете прашања

en: Add or delete subquestions or change their codes
mk: Додавате или бришете потпрашања и да им ги менувате кодовите

en: Add participant
mk: Додади учесници

en: Add participant to survey
mk: Додади учесник во анкетата

en: Add participants to central database
mk: Додај учесници во централната база на податоци

en: Add question group
mk: Додај група прашања

en: Add scenario
mk: Додај сценарио

en: Add token entry
mk: Додај жетонски запис

en: Add user
mk: Додај корисник

en: Add user group
mk: Додај корисничка група

en: Additional Languages
mk: Дополнителни јазици

en: Admin login name
mk: Име на администраторот

en: Admin login password
mk: Лозинка на администраторот

en: Administration
mk: Администрација

en: Administrator credentials
mk: Акредетација на администраторот

en: Administrator email
mk: Е-пошта на администраторот

en: Administrator name
mk: Име на администраторот

en: Administrator name:
mk: Име на администраторот

en: Administrator:
mk: Администратор:

en: After
mk: По

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
mk: Откога ќе го систнете копчето „Зачувај“, можете да го затворите прозорецот од прелистувачот или да продолжите со пополнување на анкетата.

en: Albanian
mk: албански

en: All
mk: Сè

en: All answers are already selected in this quota.
mk: Сите можни одговори се веќе одбрани во оваа квота.

en: All answers meet consistency standards.
mk: Сите одговори ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All assessments meet consistency standards.
mk: Сите проценки ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All conditions in this survey have been deleted.
mk: Сите услови за анкетава се избришани.

en: All conditions meet consistency standards.
mk: Сите услови ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All default values meet consistency standards.
mk: Сите стандардни вредности ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All groups meet consistency standards.
mk: Сите групи ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All in one
mk: Сите во едно

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
mk: Сите анкети на корисникот се префрлени во %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
mk: Сите стари табели од анкетите ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All participant information is lost.
mk: Сите информации за учесниците се изгубени.

en: All question attributes meet consistency standards.
mk: Сите атрибути на прашањата ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All questions meet consistency standards.
mk: Сите прашања ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
mk: Сите прашања, одговори итн. за отстранетите јазици ќе отидат во неповрат. Дали сте сигурни?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
mk: Сите прашања, групи и параметри може да се уредуваат, повторно.

en: All quota language settings meet consistency standards.
mk: Сите јазични поставки ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All quota quota members meet consistency standards.
mk: Сите членови на квотата ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All quotas meet consistency standards.
mk: Сите квоти ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All responses
mk: Сите одговори

en: All survey language settings meet consistency standards.
mk: Сите јазични поставувања на анкетите ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All surveys meet consistency standards.
mk: Сите анкети ги задоволуваат консистенцијалните стандарди.

en: All tokens
mk: Сите жетони

en: Allow only numerical input
mk: Допуштај само бројчен внос

en: Allow only numerical input for 'Other' text
mk: Допуштај само бројчен внос во „Друго:“

en: Allowed file types
mk: Допуштени типови на податотеки

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
mk: Овозможи податотечните типови да се одделуваат со запирка (на пр. pdf,doc,odt)

en: Always
mk: Секогаш

en: Always hide this question
mk: Секогаш сокривај го прашањево

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
mk: Испратена ви е порака на адресата што ја наведовте. Во неа се наведени податоци за пристап. Проследете ја врската во пораката.

en: An email has been sent with details about your saved survey
mk: Ви испративме порака по е-пошта со подробности за вашата зачувана анкета

en: An email with a generated password was sent to the user.
mk: На корисникот му е испратена порака со лозинка.

en: An error occurred saving a response to survey id
mk: Се појави грешка при зачувувањето на одговор на анкетата со назнака

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
mk: Се појави неочекувана грешка, па затоа не можам да ги зачувам вашите одговори.

en: Anonymized responses
mk: Анонимизирани одговори

en: Anonymized responses?
mk: Анонимизирани одговори?

en: Answer
mk: Можен одговор

en: Answer options
mk: Можности за одговор

en: Answer options were successfully saved.
mk: Можностите за одговор се успешно зачувани.

en: Answer prefix
mk: Префикс на одговорот

en: Answer suffix
mk: Наставка на одговорот

en: Answer was
mk: Одговорот беше

en: Answer was greater than or equal to
mk: Одговорот беше поголем или помал од

en: Answers
mk: Можни одговори

en: Answers and tokens have been re-opened.
mk: Можните одговори и жетоните се повторно отворени

en: Answers from this response
mk: Одговори од овој одѕив

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
mk: Можните одговори со код 0 (нула) или без код не се дозволени, и затоа не можат да се зачуваат

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
mk: Знак за одделување Одговор|Текст-во-лев-лизгач|Текст-во-десен-лизгач

en: Apr
mk: април

en: Arabic
mk: арапски

en: Arc cosine
mk: Негативен косинус

en: Arc sine
mk: Негативен синус

en: Arc tangent
mk: Негативна тангента

en: Arc tangent of two variables
mk: Негативна тангента од две променливи

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да *избришете* некои нецелосни одговори и да им назначите довршена состојба на прашањата и жетоните?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите услови за ова сценарио?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете одбраните записи?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
mk: Дали сигурно сакате да го избришете овој URL параметар?

en: Are you sure you want to delete this condition?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој услов?

en: Are you sure you want to delete this entry?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа ставка?

en: Arithmetic mean
mk: Аритметичка средина

en: Array
mk: Низа

en: Array (10 Point Choice)
mk: Низа (избор од 10 можности)

en: Array (5 Point Choice)
mk: Низа (избор од 5 можности)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
mk: Низа (зголеми/исто/намали)

en: Array (Numbers)
mk: Низа (броеви)

en: Array (Texts)
mk: Низа (текстови)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
mk: Низа (да/не/несигурно)

en: Array by column
mk: Низа по колона

en: Array dual scale
mk: Низа со двојна скала

en: Array filter
mk: Филтер на низи

en: Array filter exclusion
mk: Исклучоци за филтерот на низи

en: Arrays
mk: Низи

en: Assessment details
mk: Подробности за оценувањето

en: Assessment group score
mk: Групна оценка

en: Assessment heading
mk: Наслов на оценката

en: Assessment rules
mk: Правила за оценување

en: Assessment value
mk: Вредност на оценката

en: Assessment:
mk: Проценка:

en: Assessments
mk: Оценки

en: At beginning
mk: На почетокот

en: At end
mk: На крајот

en: Attribute field
mk: Атрибутно поле

en: Attribute name:
mk: Име на атрибутот:

en: Attribute settings
mk: Поставувања за атрибутот

en: Attribute type
mk: Тип на атрибутот

en: Attribute type:
mk: Тип на атрибутот:

en: Attribute visible:
mk: Видливост на атрибутот:

en: Attributes to be created
mk: Атрибути за создавање

en: Aug
mk: август

en: Auto
mk: Авто

en: Auto Translate
mk: Автопревод

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
mk: Автоштиклирај исклучителна можност ако се штиклирани  сите други

en: Autoload URL
mk: Автовчитај URL

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Available languages:
mk: Достапни јазици:

en: Average
mk: Просек

en: Average file size
mk: Просечна податотечна големина

en: Average no. of files per respondent
mk: Просечен бр. на податотеки по испитаник

en: Average size per respondent
mk: Просечна големина по испитаник

en: Back
mk: Назад

en: Back to Response Import
mk: Назад на Увоз на одговори

en: Back to main menu
mk: Назад на главното мени

en: Base language
mk: Основен јазик

en: Base language:
mk: Основен јазик

en: Basic admin notification
mk: Основно администраторско известување

en: Basic email notification is sent to:
mk: Основното известување по е-пошта се праќа на:

en: Basque
mk: баскиски

en: Before
mk: Пред

en: Belarusian
mk: белоруски

en: Big5 Traditional Chinese
mk: Big5 - упростен кинески

en: Binary pseudo charset
mk: Псевдобинарен збир знаци

en: Binary safe string comparison
mk: Binary safe string споредба

en: Blacklisted
mk: Успешно беше поставен на црната листа.

en: Blacklisted participants
mk: Учесници на црната листа

en: Bosnian
mk: босански

en: Bounce settings
mk: Поставки за неуспешно испратени пораки

en: Bounce settings have been saved.
mk: Поставките за неуспешно испратени пораки се зачувани.

en: Browse
mk: Прелистај

en: Browse responses
mk: Пребарај одговори

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
mk: Бројот на склопот е успешно подновен на %s.

en: Bulgarian
mk: бугарски

en: But this one isn't.
mk: Но овој не е.

en: By question group
mk: По група на прашања

en: CPDB CSV summary
mk: CPDB CSV резиме

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
mk: CSS-стил на пораката што се прикажува при одбројувањето

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
mk: CSS-стил за пораката при истек на времето

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
mk: CSS-стил на пораката за предупредување за временско ограничување

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
mk: CSS-стил на втората порака за предупредување за временско ограничување

en: CSV input format
mk: Формат на CSV-внос

en: Calculate the sum of values in an array
mk: Пресметај го збирот на вредностите во низата

en: Calculates the exponent of e
mk: Го пресметува показателот на

en: Calculation
mk: Пресметка

en: Can't connect to the LDAP directory
mk: Не можам да се поврзам со директориумот на LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
mk: Не можам да ги подновам ознаките бидејќи користите дуплирани кодови

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cannot be changed
mk: Не може да се менува

en: Cannot import the VVExport file.
mk: Не можам да увезам VVExport-податотека.

en: Case-insensitive strstr
mk: Осетлив на голема и мали букви

en: Catalan
mk: каталонски

en: Category separator
mk: Одделувач на категории

en: Central participants database summary
mk: Резиме на централната база на податоци на учесници

en: Change log
mk: Дневник на промени

en: Change the display style of the month when using select boxes
mk: Промени го приказот на месец со избирање од листата

en: Character set of the file:
mk: Збир знаци на податотеката:

en: Check again
mk: Провери пак

en: Check any that apply
mk: Штиклирајте колку што ви треба

en: Checkbox layout
mk: Распоред на штикларниците

en: Checked
mk: Штиклирано

en: Checking basic requirements...
mk: Ги проверувам основните услови...

en: Checking existing LimeSurvey files...
mk: Ги проверувам постоечките податотеки на LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
mk: кинески (упростено)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
mk: кинески (традиционално - Хонгконг)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
mk: Кинески (традиционално - Тајван)

en: Choose one of the following answers
mk: Одберете еден од следниве одговори

en: Choose the CSV file to upload:
mk: Одберете CSV-податотека за подигање:

en: Choose the file to upload:
mk: Изберете датотека за прикачување:

en: Choose your language
mk: Одберете јазик

en: Clear
mk: Исчисти

en: Click here to log in.
mk: Стиснете тука за да се најавите.

en: Click on the following button if you want to
mk: Стиснете на следново копче ако сакате да

en: Close
mk: Затвори

en: Close editor
mk: Затвори го едиторот

en: Code
mk: Код

en: Code filter
mk: Филтер на код

en: Code:
mk: Код:

en: Columns
mk: Колони

en: ComfortUpdate step %s
mk: УдобнаПоднова - чекор %s

en: Comma
mk: Запирка

en: Comma (,)
mk: Запирка (,)

en: Comment
mk: Коментар

en: Comments
mk: Коментари

en: Comparison operator
mk: Споредбен оператор

en: Completed
mk: Завршено

en: Completed responses only
mk: Само завршени одговори

en: Completed?
mk: Завршено?

en: Conditions
mk: Услови

en: Conditions designer
mk: Изработувач на услови

en: Configuration
mk: Поставувања

en: Confirmation
mk: Потврда

en: Confirmation email
mk: Порака со потврда

en: Confirmation email subject:
mk: Наслов на пораката со потврда:

en: Confirmation of your participation in our survey
mk: Потврда за вашето учество во нашата анкета

en: Constant
mk: Постојано

en: Continue
mk: Продолжи

en: Convert resource links?
mk: Да ги претворам ресурсните врски?

en: Copy
mk: Ископирај

en: Copy advanced settings?
mk: Да ги ископирам напредните поставки?

en: Copy answer options?
mk: Да ги ископирам можностите за одговор?

en: Copy conditions
mk: Ископирај услови

en: Copy failed
mk: Копирањето не успеа

en: Copy of survey is completed.
mk: Копирањето на анкетата е завршено.

en: Copy question
mk: Ископирај прашање

en: Copy subquestions?
mk: Да го ископирам прашањето?

en: Copy survey
mk: Ископирај ја анкетата

en: Cosine
mk: Косинус

en: Could not delete user group.
mk: Не можев да ја избришам корисничката група.

en: Could not delete user group. No group selected.
mk: Не можев да избришам корисничка група. Немате избрано група.

en: Could not delete user. User was not supplied.
mk: Не можев да го избришам корисникот. Не е наведен.

en: Could not modify user data.
mk: Не можев да ги изменам корисничките податоци.

en: Count
mk: Коментар

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
mk: Пребројувај ги статистиките за секое прашање само врз основа на вкупниот број на одговори на прикажаното прашање

en: Create
mk: Создај

en: Create a new question group inside your survey.
mk: Создајте нова група прашања во вашата анкета.

en: Create one or more questions inside the new question group.
mk: Создајте едно или повеќе прашања во новата група.

en: Create or import new label set(s)
mk: Создај или увези нов(и) збир(ови) ознаки

en: Create tokens
mk: Создај жетони

en: Create, import, or copy survey
mk: Создајте, увезете или ископирајте анкета

en: Created by
mk: Создавач:

en: Croatian
mk: хрватски

en: Current
mk: Тековно

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
mk: Моментално на анкетава не ѝ се зададени други јазици

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
mk: Моментално на анкетава не ѝ се зададени услови.

en: Czech
mk: чешки

en: DATA TO BE ENTERED
mk: ПОДАТОЦИ ЗА ВНЕСУВАЊЕ

en: DEC West European
mk: DEC - западноевропски

en: Danish
mk: дански

en: Data consistency check
mk: Проверка на доследност на податоците

en: Data entry
mk: Внос на податоци

en: Data entry screen
mk: Екран за внос на податоци

en: Data redundancy check
mk: Проверка на податочни одвишоци

en: Data selection
mk: Избор на податоци

en: Data selection:
mk: Избор на податоци:

en: Data view control
mk: Контрола на прегледувањето на податоците

en: Database
mk: База

en: Database %s has been successfully populated.
mk: Базата на податоци %s беше пополнета.

en: Database configuration
mk: Конфигурирање на базата на податоци

en: Database doesn't exist!
mk: Базата на податоци не постои!

en: Database has been created.
mk: Базата на податоци е создадена.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
mk: Базата на податоци е успешно подновена на верзијата %s

en: Database location
mk: Локација на базата на податоци

en: Database name
mk: Име на базата

en: Database password
mk: Лозинка за базата на податоци

en: Database settings
mk: Поставувања за базата на податоци

en: Database type
mk: Тип на база

en: Database upgrade
mk: Надградба на базата

en: Database user
mk: Корисник на базата на податоци

en: Date
mk: Датум

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
mk: Датумот  (ГГГГ-ММ-ДД) изнесува

en: Date added
mk: Даумот додаден

en: Date format:
mk: Формат на датумот:

en: Date is
mk: Датумот е

en: Date last action
mk: Датум на последно дејство

en: Date started
mk: Започнато на

en: Date submitted
mk: Поднесено на

en: Date/Time
mk: Датум/Време

en: Date/Time format
mk: Формат на датум/време

en: Datestamp
mk: Означено време

en: Day
mk: Ден

en: Deactivate Survey
mk: Деактивирај ја анкетата

en: Deactivate survey
mk: Деактивирај ја анкетата

en: Deactivated result tables
mk: Деактивирани табели со резултати

en: Deactivation
mk: Деактивирање

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
mk: Почитуван(а)  {FIRSTNAME},
    
    Неодамна ве поканивме да учествувате во анкета.
    
    Забележавме дека сè уште не ја пополнивте акнетата, и би сакале да ве потсетиме дека анкетата и понатаму ви е на располагање ако сакате да учествувате.
    
    Анкетата е насловена како:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ако сакате да учествувате, стиснете на долунаведената врска.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Анкетата ќе ја најдете тука:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
mk: Почитуван(а)  {FIRSTNAME},
    
    Вие, или некој од вашата е-пошта, се пријавивте за учество на интернет-анкетата насловена како {SURVEYNAME}.
    
    За да ја пополните, стиснете на следнава URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    Ако имате некакви прашања, или ако не се имате пријавено и сметате дека оваа порака е испратена по грешка, обратете се кај {ADMINNAME} на {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
mk: Почитуван(а) {FIRSTNAME},
    
    со ова потврдуваме дека ја пополнивте анкетата насловена како {SURVEYNAME} и дека вашите одговори се зачувани. Ви благодариме што учествувавте.
    
    Ако имате некакви прашања, обратете се кај {ADMINNAME} на {ADMINEMAIL}.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
mk: Почитуван(а) {FIRSTNAME},
    
    поканети сте да учествувате во анкета.
    
    Анкетата е насловена како:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Ако сакате да учествувате, стиснете на долунаведената врска.
    
    Искрени поздрави,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Анкетата ќе ја најдете тука:
    {SURVEYURL}

en: Dec
mk: декември

en: Decimal mark:
mk: Децимален одделувач:

en: Decrease
mk: Намали

en: Default
mk: По основно

en: Default HTML editor mode:
mk: Основен режим на HTML-уредникот:

en: Default answer for scale %s:
mk: Основен одговор за скалата %s:

en: Default answer value:
mk: Основна вредност на одговорот:

en: Default answers
mk: Зададени одговори

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
mk: Основни координати на картата при првото вчитување на страницата. Формат: геог. ширина [празно место] геог. должина

en: Default language
mk: Стандарден јазик

en: Default position
mk: Основна положба

en: Default scenario
mk: Основно сценарио

en: Default site admin email:
mk: Основна е-пошта на администраторот на мреж. место

en: Default site bounce email:
mk: Основна е-пошта за неуспешно испратени пораки:

en: Default site language:
mk: Основен јазик на мреж. место

en: Default value for option 'Other':
mk: Основна вредност на можноста „Друго“:

en: Default value settings were successfully saved.
mk: Поставките за основни вредности се успешно зачувани.

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete User
mk: Избриши корисник

en: Delete all conditions
mk: Избриши ги сите услови

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
mk: Ги избришете сите нецелосни одговори што соодветствуваат на жетон кој веќе има заведено целосни одговори

en: Delete checked items!
mk: Избриши ги штиклираните ставки.

en: Delete current question group
mk: Избриши ја тековната група прашања

en: Delete label set
mk: Избриши го збирот ознаки

en: Delete marked responses
mk: Избриши означени одговори

en: Delete survey
mk: Избриши анкета

en: Delete the selected entries
mk: Избриши ги одбраните записи

en: Delete this entry
mk: Избриши ја ставкава

en: Delete this response
mk: Избриши го одговоров

en: Delete this user
mk: избриши го корисников

en: Delete user
mk: Избриши корисник

en: Deleting User
mk: Го бришам корисникот

en: Deleting answers: %u answers deleted
mk: Ги бришам одговорите: %u одговори беа избришани

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
mk: Ги бришам проценките: %u проценки беа избришани

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
mk: Ги бришам условите: %u услови беа избришани

en: Deleting groups: %u groups deleted
mk: Ги бришам групите: %u групи беа избришани

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
mk: Ги бришам атрибутите на прашањата: %u атрибути беа избришани.

en: Deleting questions: %u questions deleted
mk: Ги бришам прашањата: %u прашања беа избришани

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
mk: Ги бришам јазичните поставувања: %u јазици беа избришани

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
mk: Ги бришам анкетите: %u анкети беа избришани

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
mk: Бришејќи ја оваа група, ќе ги избришете и прашањата и одговорите што ги содржи (ако ги има). Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
mk: Ова е само надгледен режим: Подигањето на податотеки е оневозможено во овој систем.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
mk: Ова е само надгледен режим: Подигањето на податотеки е оневозможено.

en: Description of the survey
mk: Опис на анкетата

en: Description:
mk: Опис

en: Detailed Error
mk: Подробно објаснета грешка

en: Detailed admin notification
mk: Подробно администраторско известување

en: Detailed admin notification subject:
mk: Наслов на подробното администраторско известување:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
mk: Подробно известување по е-пошта се праќа на:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
mk: Одреди дали варијаблата е празна

en: Did Not Save
mk: Не зачував

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
mk: Веќе постои директориум по име „%s“ - одберете друго

en: Disable only
mk: Само оневозможи

en: Disable the next button until time limit expires
mk: Оневозможи го копчето „Следно“ додека не истече временското ограничување

en: Disable the prev button until the time limit expires
mk: Оневозможи го копчето „Претходно“ додека не истече временското ограничување

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Display
mk: Приказ

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
mk: Прикажи предупредување за временското ограничување кога има волку преостанати секунди (нема да се прикаже ако го оставите празно)

en: Display chart
mk: Графикон за приказ

en: Display columns
mk: Прикажувај колони

en: Display dropdown boxes
mk: Прикажувај праѓачки кутии

en: Display min and max value under the slider
mk: Прикажувај ја минималната и максималната вредност под лизгачот

en: Display rows
mk: Прикажувај редови

en: Display slider min and max value
mk: Прикажи мин. и макс. вредност на лизгачот

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
mk: Прикажи ја пораката за истек на временското ограничување волку секунди пред да го извршиш дејството при истек (ако се остави празно ќе биде 1 секунда)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
mk: Прикажи го второто предупредување за временското ограничување кога има волку преостанати секунди (нема да се прикаже ако го оставите празно)

en: Display:
mk: Прикажи:

en: Do you really want to delete all marked responses?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите означени одговори?

en: Do you really want to delete this label set?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој збир ознаки?

en: Do you really want to delete this response?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овој одговор?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
mk: Дали сакате сега да ја пополните базата на податоци создавајќи ги потребните табели?

en: Don't import if label set already exists:
mk: Не увезувај ако збирот ознаки веќе постои:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
mk: Готово. Испробајте ја анкетата преку иконата %s.

en: Dot (.)
mk: Точка (.)

en: Download
mk: Симни

en: Download all files in this response as a zip file
mk: Преземи ги сите податотеки во овој одговор како една ZIP-податотека

en: Download marked files
mk: Преземи ги обележаните податотеки

en: Download the data and the syntax file.
mk: Преземи ја податотеката со податоци и синтакса.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
mk: Со глувчето префрлете ја шпенадлата на саканото место. Можете да ја преместите и со десното копче на глушецот (врз картата).

en: Drop-down list
mk: Спуштечка листа

en: Dropdown prefix/suffix
mk: Префикс/суфикс за паѓачки список

en: Dropdown separator
mk: Одделувач за паѓач

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
mk: Пронајдени се дуплирани кодови. Овие ставки нема да бидат подновени

en: Duplicate records removed
mk: Дуплираните записи се отстранети

en: Duplicates are determined by:
mk: Дупликатите ги определува:

en: Dutch
mk: холандски

en: ERROR MESSAGE
mk: ПОРАКА ЗА ГРЕШКА

en: EUC-JP Japanese
mk: EUC-JP - јапонски

en: EUC-KR Korean
mk: EUC-KR - корејски

en: Each answer must be at least %s
mk: Секој одговор мора да биде најмалку %s

en: Earlier than:
mk: Пред:

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit Group
mk: Уреди група

en: Edit URL parameter
mk: Уреди URL параметар

en: Edit answer options
mk: Уреди можности за одговор

en: Edit answer options for this question
mk: Уреди можности за одговор на прашањево

en: Edit condition
mk: Уреди услов

en: Edit current question group
mk: Уреди тековна  група прашања

en: Edit default answer values
mk: Уреди основни вредности на одговори

en: Edit email templates
mk: Уреди шаблони за е-пошта

en: Edit label set
mk: Уреди го збирот ознаки

en: Edit label sets
mk: Уреди збирови ознаки

en: Edit permissions
mk: Уреди дозволи

en: Edit question
mk: Уреди прашање

en: Edit quota
mk: Квота на уредувања

en: Edit response URL
mk: Уреди URL на одговорот

en: Edit subquestions
mk: Уреди потпрашања

en: Edit subquestions for this question
mk: Уреди потпрашања на прашањево

en: Edit survey permissions
mk: Уреди анкетни доволи

en: Edit survey permissions for group %s
mk: Уреди анкетни дозволи за групата %s

en: Edit survey permissions for user %s
mk: Уреди анкетни дозволи за уредикот %s

en: Edit survey settings
mk: Уреди поставки за анкета

en: Edit this entry
mk: Уреди го записов

en: Edit this response
mk: Уреди го одговоров

en: Edit this token
mk: Уреду го жетонов

en: Edit this user
mk: Уреди го корисников

en: Editing
mk: Уредување

en: Editing %s
mk: Уредување на %s

en: Editing response (ID %s)
mk: Уредување на одговор (назнака: %s)

en: Editing user
mk: Уредување на корисник

en: Editing user group (Owner: %s)
mk: Уредување на корисничка група (сопственик: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
mk: Причината може да биде тоа што сте неактивни предолго, имате оневозможено колачиња во прелистувачот или имате проблем со врската.

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email address
mk: Е-пошта

en: Email address is not valid.
mk: Е-поштенската адреса е неважечка.

en: Email address of the survey administrator
mk: Е-пошта на анкетниот администратор

en: Email batch size:
mk: Големина на еден куп пораки за е-пошта:

en: Email from the token
mk: Е-пошта од жетонот

en: Email method:
mk: Е-поштенски метод:

en: Email settings
mk: Поставки за е-пошта

en: Email status
mk: Статус на е-пошта

en: Email templates
mk: Шаблони за е-пошта

en: Email templates successfully saved.
mk: Шаблоните за е-пошта се успешно зачувани.

en: Email to %s failed. Error Message:
mk: Пораката за %s не успеа. Грешката е следнава:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
mk: Пораката за {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) е одложена: Жетонот сè уште не е важечки.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
mk: Пораката за {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) е прескокната: Жетонот повеќе не е важечки.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
mk: Пораката за  {NAME} ({EMAIL}) не успеа да се испрати.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
mk: Не испратив е-пошта бидејќи е активиран надгледниот режим.

en: Email:
mk: Е-пошта:

en: Encryption type:
mk: Тип на шифрирање:

en: End URL:
mk: Крајна URL:

en: End message:
mk: Крајна порака:

en: English
mk: англиски

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
mk: Обезбеди минимален број на можни одговори (0=без ограничување)

en: Enter a header text for the first scale
mk: Внесете текст за насловот на првата скала

en: Enter a header text for the second scale
mk: Внесете текст за насловот на втората скала

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
mk: Внесете име и лозинка за анкетава, па стиснете на „Зачувај“ подолу.

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
mk: Внесете ваши податоци подолу, а ние веднаш ќе ви ја испратиме врската за анкетата по е-пошта.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
mk: Внесете го вашето домаќинско име и портата (на пример: imap.gmail.com:995)

en: Equals sum value
mk: Еднаква збирна вредност

en: Equals:
mk: Еднакво на:

en: Equation
mk: Равенка

en: Error
mk: Грешка

en: Error Files List
mk: Список на податотеки со грешка

en: Error saving results
mk: Грешка при зачувувањето на резултатите

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
mk: Грешка: „друго“ е резервирана тастатура.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
mk: Грешка: Нема можности за одговор на прашањево и/или не постојат на овој јазик.

en: Error: There are no answers defined for this question.
mk: Грешка: Нема определено можни одговори на ова прашање.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
mk: Грешка: се обидувате да користите дуплирани кодови за одговори.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
mk: Грешка: Се обидувате да користите дуплирани кодови за ознака

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
mk: Грешка: Се обидувате да користите дуплирани кодови за потпрашања.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
mk: Грешка: Мора да внесете наслов на групата за секој јазик.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
mk: Грешка: Мора да внесете име за овој збир ознаки.

en: Estonian
mk: естонски

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
mk: Сè е во ред. Продолжете на следниот чекор.

en: Example data
mk: Урнек-податоци

en: Exclude answers?
mk: Да ги изземам одговорите?

en: Exclude quotas?
mk: Да ги изземам квотите?

en: Exclude record IDs?
mk: Да ги изземам назнаките на записот?

en: Exclusive option
mk: Исклучителна можност

en: Existing LID: %s
mk: Постоечки LID: %s

en: Exit and clear survey
mk: Излези и исчисти анкета

en: Expected right parentheses
mk: Очекувана десна заграда

en: Expiration
mk: Истекување

en: Expire survey
mk: Истекување на анкетата

en: Expired
mk: Истечено

en: Expiry date/time:
mk: Датум/време на истек:

en: Export
mk: Извоз

en: Export VV file
mk: Извези VV-податотека

en: Export a VV survey file
mk: Извези VV-податотека

en: Export data
mk: Извези податоци

en: Export multiple label sets
mk: Извези повеќе збирови ознаки

en: Export results
mk: Извези ги резултатите

en: Export selected label sets
mk: Извези ги одбраните збирови ознаки

en: Export survey
mk: Извези анкета

en: Export syntax
mk: Извези синтакса

en: Export this label set
mk: Извези го овој збир ознаки

en: Export this question group
mk: Извези ја оваа  група прашања

en: Export tokens
mk: Извези жетони

en: Failed
mk: Не успеа

en: Failed to add user
mk: Не можев да додадам корисник

en: Failed to add user.
mk: Не успеав да го додадам корисникот.

en: Failed to create token entries
mk: Не успеав да создадам жетонски записи

en: Failed to delete answer
mk: Не можев да го избришам можниот одговор

en: Failed to open the uploaded file!
mk: Не можев да ја отворам подигнатата податотека!

en: Failed to update answers
mk: Не можев да ги подновам можните одговори

en: Failed to update survey permissions!
mk: Не можев да ги подновам анкетните дозволи!

en: Fax to:
mk: Испрати факс на:

en: Feb
mk: февруари

en: Female
mk: женски

en: Field description
mk: Опис на полето

en: File
mk: Податотека

en: File metadata
mk: Метаподатоци за податотеката

en: File name
mk: Име на фајл

en: File upload
mk: Подигање на податотека

en: File upload succeeded.
mk: Подигањето на податотеката успеа.

en: Filter HTML for XSS:
mk: Филтрирај HTML за XSS:

en: Filter blank email addresses:
mk: Филтрирај ги празните е-поштенски адреси:

en: Filter duplicate records:
mk: Филтрирај ги дуплираните записи:

en: Filter the available answers by this value
mk: Филтрирај ги расположивите одговори според оваа вредност

en: Filtered from statistics script
mk: Филтрирано од скриптата за статистики

en: Finalize response submission
mk: Доврши го поднесувањето на одговорот

en: Find first occurrence of a string
mk: Пронајди го првото појавување на стринг

en: Find highest value
mk: Пронајди ја најголемата вредност

en: Find lowest value
mk: Пронајди ја најмалата вредност

en: Find position of first occurrence of a string
mk: Пронајди ја позицијата на првото појавување на стринг

en: Finds whether a value is not a number
mk: Пронајди кога вредноста не е број

en: Finds whether a variable is NULL
mk: Пронајди кога вредноста на променливата е НУЛА

en: Finds whether the type of a variable is float
mk: Пронајди кога една променлива е од типот „float“

en: Finnish
mk: фински

en: First name
mk: Име

en: First name from token
mk: Име од жетон

en: Follow the following link to update it
mk: Проследете ја врската за да го подновите

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
mk: За да можете лесно да отворите во MS Excel, сменете ја наставката во „tab“ или „txt“

en: Forbidden Extension
mk: Забранета наставка

en: Force HTTPS:
mk: Наметни HTTPS:

en: Forgot your password?
mk: Ја заборавивте лозинката?

en: Format
mk: Формат

en: Format a GMT date/time
mk: Формат на GMT датум/време

en: Format a local date/time
mk: Формат на локално време/датум

en: Format a local time/date as integer
mk: Форматирај го локалното време/датум како цел број

en: Format:
mk: Формат:

en: Format: %s
mk: Формат: %s

en: Found
mk: Пронајдено

en: Found & writable
mk: Пронајдено и може да се запишува

en: French
mk: француски

en: Full
mk: Целосно

en: Full name
mk: Име и презиме

en: Full names
mk: Цели имиња

en: Full template editor
mk: Напреден уредувач на шаблони

en: GB2312 Simplified Chinese
mk: GB2312 - упростен кинески

en: GBK Simplified Chinese
mk: GBK - упростен кинески

en: GEOSTD8 Georgian
mk: GEOSTD8 - грузиски

en: Galician
mk: галициски

en: Gender
mk: Пол

en: General
mk: Општо

en: General filters
mk: Општи филтри

en: General settings
mk: Општи поставки

en: Generate a random integer
mk: Генерирај рандом цел број

en: Generate tokens
mk: Создај жетони

en: German
mk: германски

en: Get order from previous question
mk: Земи го распоредот од претходните прашања

en: Get string length
mk: Земете должина на стрингот

en: Get the default location using the user's IP address?
mk: Да ја пронајдам основната местопположба користејќи ја IP-адресата на корисникот?

en: Get the integer value of a variable
mk: Земи цела вредност на променлива

en: Get value of pi
mk: Земи ја вредноста на Pi

en: Global settings
mk: Глобали поставки

en: Global settings were saved.
mk: Глобалните поставки се зачувани.

en: Go to question
mk: Оди на прашањето

en: Go to question group
mk: Оди на групата прашања

en: Go to survey
mk: Оди на анкетата

en: Google Maps
mk: Google Карти

en: Google Maps API key:
mk: Клуч за API на Google Карти:

en: Google Translate API key:
mk: Google Translate API клуч:

en: Greater than
mk: Поголемо од

en: Greater than (Strings)
mk: Поголемо од (низи)

en: Greater than or equal to
mk: Поголемо или еднакво на

en: Greater than or equal to (Strings)
mk: Поголемо или еднакво на (низи)

en: Greater than:
mk: Повеќе од:

en: Greek
mk: грчки

en: Group
mk: Група

en: Group 1: The first lot of questions
mk: Група 1: Првиот збир прашања

en: Group by Group
mk: Група по група

en: Group could not be deleted
mk: Не можев да ја избришам групата.

en: Group description
mk: Опис на група

en: Group member can only see own group:
mk: Членот на групата може да ја види само својата група:

en: Group of checkboxes
mk: Група штикларници

en: Group time
mk: Време на групата

en: HP West European
mk: HP - западноевропски

en: Header for first scale
mk: Наслов на првата скала

en: Header for second scale
mk: Наслов на втората скала

en: Heading
mk: Наслов

en: Hebrew
mk: хебрејски

en: Hello %s,
mk: Здраво %s,

en: Help about this question
mk: Помош за ова прашање

en: Help:
mk: Помош:

en: Hide advanced settings
mk: Скриј напредни поставки

en: Hide both
mk: Сокриј ги двете

en: Hide both (Forced by the system administrator)
mk: Скривај ги двете (наметнато од администраторот)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
mk: Скриј го советот што се прикажува во прашањата

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
mk: Секогаш скривај го прашањево. Ова е корисно за вклучување на податоци со претходно пополнети одговори.

en: Hide tip
mk: Скриј совет

en: Hindi
mk: Хинди

en: How many rows to display
mk: Колку реда да се прикажуваат

en: Huge Free Text
mk: Огромен слободен текст

en: Hungarian
mk: унгарски

en: ID
mk: Назнака

en: ID:
mk: Назнака:

en: IP Addresses will be logged
mk: IP-адресите ќе се заведат

en: IP Info DB API Key:
mk: Клуч за API на базата на IP Info:

en: IP address
mk: IP-адреса

en: IP as default location
mk: IP-адреса како основна местоположба

en: ISO 8859-7 Greek
mk: ISO 8859-7 - грчки

en: ISO 8859-8 Hebrew
mk: ISO 8859-8 - хебрејски

en: Icelandic
mk: исландски

en: Identifier
mk: Назнака

en: Identifier:
mk: Идентификатор:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
mk: Ако се појавуваат грешки, може да треба да ја извршувате скриптава повеќе пати едно по друго.

en: If necessary the database will be updated.
mk: Ако треба, базата ќе се поднови.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
mk: Ако едно од потпрашањата е означено, тогаш оваа вредност се додава на секое означено потпрашање како оценка.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
mk: Ако врската не работи, а вие го вклучите HTTPS, LimeSurvey ќе се сруши и повеќе нема да имате пристап до него.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
mk: Ако учесникот ги штиклира сите можности, отштиклирај ги сите и штиклирај ја можноста зададена во поставката "Исклучителна можност"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
mk: Ако се користат жетони, јавоста може да се пријави за анкетава

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
mk: Ако ја избришете табелава, повеќе нема да се бараат жетони за пристап на анкетата

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
mk: Ако не сакате да учествувате во анкетата и не сакате повеќе да добивате покани, стиснете на следнава врска:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
mk: Ако наведете е-пошта, ќе можеме да ви ги испратиме пораките со сите подробности.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
mk: Ако имате некакви прашања во врска со поракава, слободно обратете се кај администраторот на %s. Ви благодариме!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
mk: Ако ви е доделен жетон, внесете го во полето подолу и стиснете за да продолжите.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
mk: Ако се префрлите на режим на е-пошта ќе морате да ги прегледате вашите шаблони за е-пошта за да бидат складни новиот формат

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
mk: Ако ја вклучите можноста за анонимизирани одговори и направите жетонска табела, LimeSurvey ќе ги обележи завршените жетони само со „Y“ наместо со датум/време за да ја обезбеди анонимноста на вашите учесници.

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
mk: Ако користите идентификационен токен за пристап до оваа анкета, бидете сигурни дека овој токен нема да се зачува заедно со вашите одговори. Се зачувува во посебна база на податоци и се ажурира само за да покаже дали сте одговориле на прашалникот или не. Не постои начин за поврзување на идентификацискиот токен со одговорите на прашалникот.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
mk: Ако Вашата база на податоци е „шерд“, препорачливо е префиксот на базата да биде "lime_" или да го оставете празно.

en: Import
mk: Увоз

en: Import CSV
mk: Увези CSV

en: Import Label Set
mk: Увези збир ознаки

en: Import VV file
mk: Увези VV- податотека

en: Import a VV response data file
mk: Увези VV датотека

en: Import a VV survey file
mk: Увези VV-податотека

en: Import as not finalized answers?
mk: Да увезам како недовршени одговори?

en: Import label set(s)
mk: Увези збир(ови) на ознаки

en: Import of label set(s) is completed.
mk: Увозот на збир(овите) ознаки е завршен.

en: Import of survey is completed.
mk: Увозот на анкета е завршен.

en: Import old tokens
mk: Увези стари жетони

en: Import question group
mk: Увези група прашања

en: Import responses from a deactivated survey table
mk: Увези одговори од исклучена (деактивирана) анкетна табела

en: Import survey
mk: Увези анкета

en: Import survey data
mk: Увези анкети

en: Import survey resources
mk: Увези анкетни ресурси

en: Important instructions
mk: Важни напатствија

en: Imported Files List
mk: Список на увезени податотеки

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
mk: Групава е не може да се избрише бидејќи има барем едно друго прашање што е зависно од нејзината содржина

en: Inactive
mk: Неактивно

en: Include:
mk: Вклучи:

en: Incomplete responses only
mk: Само нецелосни одговори

en: Incorrect permissions in your %s folder.
mk: Имате погрешни дозволи во папката %s.

en: Incorrect username and/or password!
mk: Погрешно корисничко име и/или лозинка!

en: Increase
mk: Зголеми

en: Indonesian
mk: индонезиски

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
mk: Првичниот суперадминистратор не може да се избрише!

en: Inline HTML editor
mk: Вграден HTML-уредник

en: Input
mk: Внос

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
mk: Вметете прелом во нова страница пред ова прашање во изгледот за печатење со тоа што тука ќе зададете Да,

en: Insert page break in printable view
mk: Вметни прелом во нова страница во изгледот за печатење

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
mk: Вметни HTML кршач на линии пред секоја нова линија со стринг

en: Instructions for the impatient
mk: Напатствија за нетрпеливите

en: Integer only
mk: Само целобројни

en: Interfaces
mk: Интерфејси

en: Interview time
mk: Време на испитувањето

en: Invalid survey ID
mk: Погрешно ИД на анкета

en: Invitation
mk: Покана

en: Invitation email
mk: Порака со покана

en: Invitation email subject:
mk: Наслов на пораката со покана:

en: Invitation email:
mk: Порака со покана:

en: Invitation sent date
mk: Поканата е испратена на

en: Invitation sent to:
mk: Поканата е испратена на:

en: Invitation sent?
mk: Испратена е покана?

en: Invitation status:
mk: Статус на поканата:

en: Invitation to participate in a survey
mk: Покана за учество во анкета

en: Invited
mk: Поканет

en: Irish
mk: ирски

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
mk: Дали да барам од учесникот да прокоментира на подигнатата податотека?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
mk: Дали да барам од учесникот да ѝ даде наслов на подигнатата податотека?

en: It is presented group by group.
mk: Претставено група по група.

en: It is presented on one single page.
mk: Претставено на една страница.

en: It is presented question by question.
mk: Претставено прашање по прашање.

en: It uses cookies for access control.
mk: Се користат колачиња за контрола на пристапот.

en: Italian
mk: италијански

en: Iterate survey
mk: Повтори анкета

en: Jan
mk: јануари

en: Japanese
mk: јапонски

en: Join array elements with a string
mk: Додај стринг на низа од елементи

en: Jul
mk: јули

en: Jun
mk: јуни

en: KOI8-R Relcom Russian
mk: KOI8-R Relcom - руски

en: KOI8-U Ukrainian
mk: KOI8-U - украински

en: Korean
mk: корејски

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
mk: LDAP е оневозможен или нема определено LDAP-барање

en: Label
mk: Ознака

en: Label %s
mk: Означи %s

en: Label for 'Other:' option
mk: Ознака за можноста „Друго:“

en: Label set browser
mk: Означи прелистувач на збирови

en: Label set import summary
mk: Краток опис на увозот на збирот ознаки

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
mk: Збирот ознаки не е увезен бидејќи веќе постои ист таков збир.

en: Label sets
mk: Збирови знаци

en: Label:
mk: Ознака:

en: Labels
mk: Ознаки

en: Language
mk: Јазик

en: Language Switch
mk: Префрлање јазик

en: Language code
mk: Јазиќен код

en: Languages
mk: Јазици

en: Languages:
mk: Јазици:

en: Last name
mk: Презиме

en: Last name from token
mk: Презиме од жетонот

en: Last page
mk: Последна страница

en: Later than:
mk: По:

en: Latvian
mk: латвиски

en: Less than
mk: Помалку од

en: Less than (Strings)
mk: Помало од (низи)

en: Less than or equal to
mk: Помалку или еднакво на

en: Less than or equal to (Strings)
mk: Помало или еднакво на (низи)

en: Less than:
mk: Помалку од:

en: License
mk: Лиценца

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
mk: LimeSurvey може да се обиде да ви ја создаде базата на податоци.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
mk: LimeSurvey беше успешно инсталиран.

en: LimeSurvey installer
mk: Инсталација на LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
mk: Прирачник за LimeSurvey

en: Limit
mk: Ограничување

en: Limit the number of possible answers
mk: Ограничи го бројот на можни одговори

en: Limit time to answer question (in seconds)
mk: Ограничете го времето за одговарање на прашање

en: List
mk: Список

en: List (Dropdown)
mk: Список (паѓачки)

en: List (Radio)
mk: Список (радио)

en: List survey publicly:
mk: Наведувај ја анкетата јавно:

en: List with comment
mk: Список со коментар

en: Lithuanian
mk: литвански

en: Loading translations
mk: Ги вчитувам преводите

en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Location
mk: Место

en: Logic
mk: Логика

en: Logout
mk: Одјава

en: Logout successful.
mk: Одјавата е успешна.

en: Long Free Text
mk: Долг слободен текст

en: Mac Central European
mk: Mac - средноевропски

en: Mac West European
mk: Mac - западноевропски

en: Macedonian
mk: македонски

en: Mail to all Members
mk: Испрати на сите членови

en: Main Admin Screen
mk: Главен администраторски екран

en: Make a comment on your choice here:
mk: Тука прокоментирајте на вашиот избор:

en: Make a string lowercase
mk: Направи го стрингот со мали букви

en: Make a string uppercase
mk: Направи го стрингот со големи букви

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
mk: Направи го задолжително полето за коментар „Друго:“ кога е активна таа можност

en: Malay
mk: малајски

en: Male
mk: машки

en: Maltese
mk: малтешки

en: Mandatory Question
mk: Задолжително прашање

en: Mandatory fields:
mk: Задолжителни полиња:

en: Mandatory:
mk: Задолжително:

en: Map height
mk: Висина на картата

en: Map width
mk: Ширина на картата

en: Map zoom level
mk: Приближеност на картата

en: Mar
mk: март

en: Mask questions
mk: Затксриј ги прашањата

en: Max number of files
mk: Макс. број на податотеки

en: Maximum
mk: Максимум

en: Maximum answers
mk: Максимум одговори

en: Maximum characters
mk: Највеќе дозволени знаци

en: Maximum characters allowed
mk: Највеќе дозволени знаци

en: Maximum file size allowed (in KB)
mk: Максимална допуштена податотечка големина (во КБ)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
mk: Максимален број на податотеки што учесникот мора да подигне за ова прашање

en: Maximum sum value
mk: Максимална збирна вредност

en: Maximum sum value of multiple numeric input
mk: Максимална вкупна вредност на повеќе бројчени вносови

en: Maximum value
mk: Максимална вредност

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
mk: Максимална вредност за типот на прашање со низа (повеќеизборно-флексибилно)

en: Maximum value of the numeric input
mk: Максимална вредност на бројчениот внос

en: May
mk: мај

en: Maybe you don't have permission.
mk: Можеби немате дозвола.

en: Message
mk: Порака

en: Message:
mk: Порака:

en: Min number of files
mk: Мин. број на податотеки

en: Minimum
mk: Минимум

en: Minimum answers
mk: Минимум одговори

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
mk: Минимален број на податотеки што учесникот мора да подигне за ова прашање

en: Minimum sum value
mk: Минимална вредност на збирот

en: Minimum value
mk: Минимална вредност

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
mk: Минимална вредност за типот на прашање со низа (повеќеизборно-флексибилно)

en: Minimum value of the numeric input
mk: Максимална вредост на бројчениот внос

en: Month
mk: Месец

en: Month display style
mk: Стил на прикажување на месеци

en: Move on without warning
mk: Продолжи без предупредување

en: Moving user templates to new location at %s...
mk: Ги преместувам корисничките шаблони на нова локација во %s...

en: Multiple Numerical Input
mk: Повеќекратен нумерички внос

en: Multiple Short Text
mk: Повеќекратен краток текст

en: Multiple choice
mk: Повеќеизборно

en: Multiple choice questions
mk: Повеќеизборни прашања

en: Multiple choice with comments
mk: Повеќеизборно со коментари

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
mk: Збирот на повеќекратните бројчени вносови мора да биде еднаков на оваа вредност

en: Name
mk: Име

en: Name of the survey
mk: Име на анкетата

en: Name of the survey administrator
mk: Име на анкетниот администратор

en: Name:
mk: Име:

en: Navigation delay (seconds):
mk: Навигациско задоцнување (секунди):

en: New answer option
mk: Нова можност за одговор

en: New files were successfully installed.
mk: Новите податотеки се успешно инсталирани.

en: New files will be downloaded and installed.
mk: Ќе се преземат и инталираат нови податотеки.

en: New question group was saved.
mk: Новата група прашања е зачувана.

en: New quota
mk: Нова квота

en: New survey title:
mk: Наслов на новата анкета:

en: Next
mk: Следно

en: No
mk: Не

en: No (Forced by the system administrator)
mk: Не (наметнато од администраторот)

en: No CFIELDNAME field set!
mk: Нема зададено сет од полиња за CFIELDNAME!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
mk: Нема наведено GID (група). Не можам да го увезам прашањето

en: No HTML editor
mk: Без HTML-уредник

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
mk: Нема наведен SID (анкета). Не можам да го увезам прашањето.

en: No Username selected.
mk: Немате одбрано корисничко име.

en: No answer
mk: Нема можен одговор

en: No available surveys
mk: Нема анкети на располагање

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
mk: Не можев да ископирам услови (поради дупликати)

en: No database action required!
mk: Нема потреба од дејство врз базата на податоци!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
mk: Оваа анкета не бара код од покана за да ја пополните.

en: No matching CFIELDNAME group!
mk: Нема совпаѓачка CFIELDNAME група!

en: No matching CQID
mk: Нема совпаѓачки CQID

en: No matching group
mk: Нема совпадната група

en: No matching question
mk: Нема совпаднато прашање

en: No matching survey
mk: Нема совпадната анкета

en: No of surveys
mk: Бр. на анкети

en: No participant information lost.
mk: Нема изгубено информации за учесниците.

en: No question index will be shown with this format.
mk: Со овој формат нема да се прикаже индекс на прашања.

en: No quotas have been set for this survey
mk: За анкетава нема поставено квоти.

en: No reminder(s) sent
mk: Нема испратени потсетници

en: No replacement variable available for this field
mk: Нема достапна променлива за замена во ова поле!

en: No responses are lost.
mk: Нема изгубени одговори.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
mk: Нема наведено ID на анкетата. Анкетата не може да биде копирана

en: No, thanks.
mk: Не, благодарам.

en: Nominal
mk: Номинален

en: None
mk: Нема

en: Norwegian (Bokmal)
mk: норвешки (книжевен)

en: Norwegian (Nynorsk)
mk: норвешки (новонорвешки)

en: Not Selected
mk: Не е избрано

en: Not completed or Not displayed
mk: Не е завршено или Не е прикажано

en: Not displayed
mk: Не е прикажано

en: Not enough values for calculation
mk: Нема доволно вредности за пресметка

en: Not equal to
mk: Не е еднакво на

en: Not found
mk: Не е пронајдено

en: Not imported label sets
mk: Збировите ознаки не се увезени

en: Not invited
mk: Непоканет

en: Not started
mk: Не е започнато

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
mk: Имајте предвид дека овој дел за оценување ќе се прикаже само ако се поставени правилата за оценување и ако е активиран режимот на оценување.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
mk: Имајте на ум дека бришењето е неповратно. Податоците ќе бидат изгубени.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
mk: Забелешка: Сите полиња означени со (*) се задолжителни.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
mk: Напомена: Активиран е надгледниот режим. Обележаните поставки (*) не можат да се менуваат.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
mk: Напомена: Ако анкетава ја деактивиравте по грешка, тогаш лесно ќе можете да ги повратите податоците под услов да не правите измени во составот на анкетата. Погледајте ја документацијата на LimeSurvey за повеќе информации

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
mk: Забелешка? не можете да ја измените равенката за вашност бидејќи има тековни услови поставени за ова прашање.

en: Nothing to translate on this page
mk: На страницава нема што да се преведе

en: Notification & data management
mk: Раководење со известувања и податоци

en: Nov
mk: ноември

en: Null values are ignored in calculations
mk: Нуларните вредности се занемаруваат во пресметките

en: Number greater than
mk: Број поголем од

en: Number less than
mk: Број помал од

en: Number of attribute fields to add:
mk: Број на атрибутни полиња за додавање:

en: Number of cases
mk: Број на случаи

en: Number of files greater than
mk: Број на филтри поголем од

en: Number of files less than
mk: Број на филтри помал од

en: Number of records in this query:
mk: Број на записи во ова барање:

en: Numbers
mk: Броеви

en: Numbers only
mk: Само броеви

en: Numbers only for 'Other'
mk: Само бројки во „Друго:“

en: Numerical Input
mk: Бројчен внос

en: OK
mk: ОК

en: OR
mk: ИЛИ

en: Occitan
mk: Oкситански

en: Oct
mk: октомври

en: Off
mk: Исклч

en: Off (Forced by the system administrator)
mk: Исклучено (наметнато од администраторот)

en: On
mk: Вклч

en: On (Forced by the system administrator)
mk: Вклучено (наметнато од администраторот)

en: On errors
mk: При грешки

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
mk: Барајќи информации за поднова од  limesurvey.org, наидов на грешка:

en: Once a survey is activated you can no longer:
mk: Откако ќе ја активирате анкетата, повеќе нема да можете да:

en: One
mk: Еден

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
mk: Една или повеќе податотеки ја имаат надминато дозволената големина/не се во правилен формат или не е подигнат минималниот број на потребни податотеки. Не можете да продолжите додека не довршите

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
mk: Не се одговорени едно или повеќе задолжителни прашања. Не можете да продолжите додека не ги одговорите.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
mk: Едно или повеќе прашања не се одговорени на исправен начин. Не можете да продолжите без да ги исправите.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
mk: Една или повеќе подигнати податотеки не се во соодветен формат/големина. Не можете да продолжите ако не ги измените.

en: Online Manual
mk: Прирачник

en: Only an integer value may be entered in this field.
mk: Во ова поле може да се внесе само цел број.

en: Only answer this if the following conditions are met:
mk: Одговори го ова само ако се задоволени следниве услови:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
mk: Одговорете на прашањево само ако се задоволени следниве услови:

en: Only numbers may be entered in this field.
mk: Во полето може да се внесуваат само бројки

en: Option 'Other':
mk: Можност „Друго“:

en: Optional Question
mk: Незадолжително прашање

en: Optional fields:
mk: Незадолжителни полиња:

en: Ordinal
mk: Реден

en: Organize question groups/questions
mk: Организирај ги прашалните групи/прашања

en: Other
mk: Друго

en: Other comment
mk: Други коментари

en: Other files:
mk: Останати датотеки:

en: Other:
mk: Друго:

en: Outdated
mk: Истечено

en: Output options
mk: Нагодувања за извод

en: Overall assessment score
mk: Севкупна оценка

en: Owner
mk: Сопственик

en: PHP version
mk: PHP верзија

en: Panel integration
mk: Панел за интегрирање

en: Parameter
mk: Параметар

en: Parameter name:
mk: Име на параметарот:

en: Partial
mk: Делумно

en: Partial (saved) responses
mk: Делумни (зачувани) одговори

en: Participants can save partially finished surveys
mk: Учесниците можат да зачувуваат делумно пополнети анкети

en: Participants owned by you
mk: Учесници основани од тебе

en: Participants shared with you
mk: Учесници споделени со тебе

en: Participants you have shared
mk: Учесници кои ги имате споделено

en: Password
mk: Лозинка

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Passwords do not match!
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Percentage
mk: Отсто

en: Percentage of total:
mk: Отсто од вкупниот број:

en: Permission
mk: Дозвола

en: Permission to activate/deactivate a survey
mk: Дозвола за активирање/деактивирање на анкета

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
mk: Дозвола за создавање(внес на податоци)/прегледување/подновување/бришење/увоз/извоз на одговори

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
mk: Дозвола за создавање/поднова/бришење/увоз/извоз на жетонски ставки

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење на правила за оценување на анкета

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење на правила за квотата на оваа анкета

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
mk: Дозвола за создавање/преглед/поднова/бришење/увоз/извоз на прашањата, групите, одговорите и условите од анкетата

en: Permission to delete a survey
mk: Дозвола за бришење на анкета

en: Permission to modify survey security settings
mk: Дозвола за менување на безбедносните поставки

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
mk: Дозвола за преглед и поднова на преводите преку функцијата за брз превод

en: Permission to view statistics
mk: Дозвола за преглед на статистики

en: Persian
mk: персиски

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
mk: Стави ги прашањата во наведена група за произволно подредување. Сите овие прашања ќе се прикажуваат по произволен редослед

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
mk: Погледајте погоре дали има проблеми  и потоа продолжете со последниот чекор.

en: Please check at least one item.
mk: Штиклирајте барем една ставка.

en: Please check the directory permissions.
mk: Проверете ги дозволите на директориумот

en: Please choose
mk: Одберете

en: Please choose *all* that apply:
mk: Одберете ги *сите* што ви требаат:

en: Please choose *only one* of the following:
mk: Одберете *само едно* од следниве:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
mk: Одберете ги сите што ви требаат и напишете коментар:

en: Please choose the appropriate response for each item:
mk: Одберете соодветен одговор за секоја ставка:

en: Please choose the label sets you want to export:
mk: Одберете го збирот ознаки што сакате да го извезете:

en: Please choose...
mk: Одберете...

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
mk: Потврдете го жетонот со одговарање на долунаведеното безбедносно прашање и стиснете да продолжите.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
mk: Обратете се кај %s ( %s ) за повеќе помош.

en: Please continue with populating the database.
mk: Ве молам продолжете со пополнување на базата на податоци.

en: Please enter a date:
mk: Внесете датум:

en: Please enter your comment here
mk: Тука напишете го вашиот коментар

en: Please explain something in detail:
mk: Објаснете нешто поподробно:

en: Please fax your completed survey to:
mk: Испратете ја пополнетата анкета по факс на:

en: Please number each box in order of preference from 1 to
mk: Дајте

en: Please select a file to import!
mk: Одберете податотека за увоз!

en: Please select a language:
mk: Одберете јазик:

en: Please select a user first
mk: Најпрвин одберете корисник

en: Please select a user group first
mk: Најпрвин одберете корисничка група

en: Please select at least one file for deletion
mk: Одберете барем една податотека за бришење

en: Please select at least one file for download
mk: Одберете барем една податотека за преземање

en: Please submit by %s
mk: Поднесете по %s

en: Please upload %s more file(s).
mk: Ве молам прикачете %s повеќе датотеки.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
mk: Потврдете ги следниве информации пред да продолжите со подновата на базата:

en: Please write your answer here:
mk: Тука напишете го вашиот одговор:

en: Please write your answer(s) here:
mk: Тука напишете го одговорот:

en: Polish
mk: полски

en: Popup HTML editor
mk: Скокачки HTML-уредник

en: Portuguese
mk: португалски

en: Portuguese (Brazilian)
mk: португалски (бразилски)

en: Pre-installation check
mk: Проверка на пре-инсталација

en: Pre-installation check for LimeSurvey
mk: Пре-инсталациона проверка за LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
mk: Претходно мапирани карактеристики

en: Predefined
mk: Предодредени

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
mk: Префикс|Наставка за паѓачките списоци

en: Present answer options in reverse order
mk: Прикажи ги можностите за одговарање по обратен редослед

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
mk: Прикажи како полиња за внос на текст наместо паѓачки списоци

en: Presentation
mk: Претставување

en: Presentation & navigation
mk: Изглед и навигација

en: Preview:
mk: Преглед:

en: Previous
mk: Претходно

en: Previous questions
mk: Претходни прашања

en: Previous session is set to be finished.
mk: Претходната сесија привршува.

en: Print your answers.
mk: Испечатете ги вашите одговори

en: Prior to 16
mk: Пред 16

en: Processing...
mk: Вчитувам...

en: Publication & access control
mk: Пристап и контрола на објавувањето

en: Punjabi
mk: пенџапски

en: Q1 and Q3 calculated using %s
mk: К1 и К3 се пресметуваат користејќи %s

en: Question
mk: Прашање

en: Question Type:
mk: Тип на прашање:

en: Question attributes
mk: Атрибути на прашањето

en: Question attributes:
mk: Атрибути на прашањето:

en: Question by Question
mk: Прашање по прашање

en: Question code:
mk: Код на прашањето:

en: Question codes were successfully regenerated.
mk: Кодовите на прашањата се успешно пресоздадени.

en: Question could not be created.
mk: Не можев да го создадам прашањето.

en: Question could not be updated
mk: Не можев да го подновам прашањето

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
mk: Не можев да го подновам прашањето. Во други прашања постојат услови што зависат од можните одговори на ова прашање, па затоа ако го смените типот ќе предизвикате проблеми. Мора да ги избришете условите пред да го смените типот на прашањето.

en: Question group
mk: Група прашања

en: Question group import is complete.
mk: Увозот на групата прашања е завршен.

en: Question group import summary
mk: Опис на увозот на група прашања

en: Question group successfully saved.
mk: Групата прашања е успешно зачувана.

en: Question group:
mk: Група прашања:

en: Question groups
mk: Групи прашања

en: Question import is complete.
mk: Увозот на прашања е завршен.

en: Question import summary
mk: Опис на увозот на прашања

en: Question in language %s could not be created.
mk: Не можев да го создадам прашањето на %s јазик.

en: Question index
mk: Индекс на прашања

en: Question time
mk: Време на прашањето

en: Question was successfully added.
mk: Прашањето е успешно додадено.

en: Question was successfully deleted.
mk: Прашањето е успешно избришано.

en: Question was successfully saved.
mk: Прашањето е успешно зачувано.

en: Question:
mk: Прашање:

en: Questions
mk: Прашања

en: Questions with conditions to this group
mk: Прашања со услови што зависат од групава

en: Quick CSV report
mk: Брз CSV-извештај

en: Quick add...
mk: Брзо додај...

en: Quick statistics
mk: Кратки статистики

en: Quick translation
mk: Брз превод

en: Quick-add answers
mk: Брзо додај одговори

en: Quick-translation
mk: Брз превод

en: Quota action
mk: Дејство за квотата

en: Quota name
mk: Име на квотата

en: Quotas
mk: Квоти

en: Randomization group name
mk: Име на групата за произволно подредување

en: Randomize on each page load
mk: Рандомизирај на секое отварање на страницата

en: Rank %s
mk: Ранг %s

en: Ranking
mk: Котирање

en: Reason:
mk: Причина:

en: Recommended
mk: Препорачливо

en: Record Deleted
mk: Записот е избришан

en: Records displayed:
mk: Прикажани записи

en: Records imported
mk: Записите се увезени

en: Referrer URL
mk: URL на упатувачот

en: Referrer URL will be saved.
mk: Ќе биде зачуван URL на упатувачот.

en: RegExp
mk: РегИзр

en: Registration
mk: Пријава

en: Registration email
mk: Порака за пријава

en: Regular expression
mk: Регуларен израз

en: Relevance equation:
mk: Релевантна равенка:

en: Reload URL
mk: Превчитај URL

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
mk: Превчитајте ја анкетата притискајќи на следнава врска (или прекопирајте ја во прелистувачот)

en: Reloading screen. Please wait.
mk: Го превчитувам екранот. Почекајте.

en: Remaining
mk: Преостанати

en: Reminder
mk: Потсетник

en: Reminder Email:
mk: Порака со потсетување

en: Reminder count
mk: Бројач на потсети

en: Reminder count:
mk: Број на потсети:

en: Reminder email
mk: Порака со потсетување

en: Reminder email subject:
mk: Наслов на пораката со потсетник:

en: Reminder sent to:
mk: Потсетникот е испратен на:

en: Reminder sent?
mk: Испратен е потсетник?

en: Reminder status:
mk: Статус на потсетникот:

en: Reminder to participate in a survey
mk: Потсетување за учество во анкета

en: Reminder(s) sent
mk: Посетниците се испратени

en: Remove
mk: Отстрани

en: Renumber the new record.
mk: Презадај бројки на новиот запис.

en: Repeat a string
mk: Повторете го стрингот

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
mk: Повторување на насловите во низата на секои X потпрашања

en: Replace
mk: замени

en: Replace the existing record.
mk: Замени го постоечкиот запис.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
mk: Ја заменува ознаката на можноста за одговор „Друго:“ со текст што треба да се внесе

en: Report and skip the new record.
mk: Пријави и прескокни го новиот запис.

en: Required
mk: Задолжително

en: Reset
mk: Одново

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
mk: Ги вратите сите ваши жетони во состојба „не се користи“

en: Reset answers and token completed state
mk: Ја смените состојбата на одговорите и жетоните во целосна состојба

en: Reset conditions
mk: Презадај услови

en: Reset the completed answers to the incomplete state
mk: Ги вратите целосните одговори во нецелосна состојба

en: Resources
mk: Ресурси

en: Resources Import Summary
mk: Опис на увозот на ресурси

en: Response
mk: Одговор

en: Response ID
mk: Назнака на одговорот

en: Response filters
mk: Филтри на одговори

en: Response import summary
mk: Сумирање на импортираните одговори

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
mk: Даден одговор на анкетата {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
mk: Поднесување на одговори за анкетата {SURVEYNAME} со резултати

en: Response summary
mk: Краток преглед на одговорите

en: Responses
mk: Одговори

en: Responses & statistics
mk: Одговори и статистики

en: Responses containing
mk: Одговори што содржат

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
mk: Одговорите на оваа анкета НЕ СЕ анонимни.

en: Responses to this survey are anonymized.
mk: Одговорите на оваа анкета се анонимни.

en: Responses will be date stamped.
mk: Одговорите ќе имаат означен датум.

en: Responses will have the IP address logged
mk: Одговорите ќе ја заведат IP-адресата.

en: Responses will have their referring URL logged.
mk: Одговорите ќе ја заведат нивната упатна URL-адреса.

en: Responses will not be date stamped.
mk: На одговорите нема да им се означи времето.

en: Responses will not have the IP address logged.
mk: Одговорите нема да ја заведат IP-адресата.

en: Responses will not have their referring URL logged.
mk: Одговорите нема да ја заведат нивната упатна URL-адреса.

en: Restore
mk: Врати

en: Restore options
mk: Врати ги нагодувањата

en: Restrict input to integer values
mk: Ограничи го вносот само на цели броеви

en: Result
mk: Резултат

en: Results
mk: Резултати

en: Resume later
mk: Продолжи подоцна

en: Return a formatted string
mk: Врати форматиран стринг

en: Return comma-separated list of values
mk: Врати листа на вредности одделени со запирка

en: Return current UNIX timestamp
mk: Врати го моменталното UNIX време

en: Return part of a string
mk: Врати дел од стрингот

en: Return to label set administration
mk: Назад на раководството со збирови ознаки

en: Return to survey
mk: Вратете се на анкетата

en: Return to survey administration
mk: Назад на анкетната администрација

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
mk: Враќа точно91) ако е валиден датум во Грегоријанскиот календар

en: Reverse a string
mk: Обрнете го стрингот

en: Reverse answer order
mk: Обратен редослед на одговорите

en: Romanian
mk: романски

en: Rounds a number to an optional precision
mk: Го аокружува бројот на опционална прецизност

en: Rows
mk: Редови

en: Russian
mk: руски

en: SMTP debug mode:
mk: Режим на отстранување грешки во SMTP:

en: SMTP debug output:
mk: Извод од отстранувањето на грешки со SMTP:

en: SMTP host:
mk: SMTP-домаќин:

en: SMTP password:
mk: Лозинка за SMTP:

en: SMTP username:
mk: Корисничко име за SMTP:

en: SPSS export scale type
mk: Тип на скала за SPSS-извоз

en: SPSS version:
mk: SPSS-верзија:

en: SQL CODE THAT FAILED
mk: ПРОБЛЕМАТИЧНИОТ SQL-КОД

en: SQL command failed: %s
mk: SQL командата не успеа: %s

en: Same
mk: Исто

en: Save
mk: Зачувај

en: Save IP address?
mk: Дали да ја зачувувам IP адресата?

en: Save Now
mk: Зачувај сега

en: Save as label set
mk: Зачувај како сет од натписи

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
mk: Зачувајте ги двете на работниот директориум R (користете getwd() и setwd() во наредбениот прозорец на R за да ги добиете и поставите)

en: Save changes
mk: Зачувај промени

en: Save city
mk: Зачувај град

en: Save country
mk: Зачувај земја

en: Save for further completion by survey user
mk: Зачувај за довршување друг пат

en: Save postal code
mk: Зачувај поштенски број

en: Save question group
mk: Зачувај група прашања

en: Save referrer URL?
mk: да ја зачувам URL-адресата на упатувачот?

en: Save settings
mk: Зачувај поставки

en: Save state
mk: Зачувај состојба

en: Save this, then create another:
mk: Зачувај ја оваа, а потоа создај друга:

en: Save timings?
mk: За ги зачувам потрошените времиња?

en: Saved Survey Details
mk: Зачувани податоци за анкетата

en: Scale
mk: Скала

en: Scale 1
mk: Скала 1

en: Scale 2
mk: Скала 2

en: Scenario
mk: Сценарио

en: Scope
mk: Делокруг

en: Screen:
mk: Екран:

en: Search
mk: Пребарај

en: Security
mk: Безбедност

en: Security question:
mk: Безбедносно прашање:

en: Select file
mk: Изберете датотека

en: Select survey to copy:
mk: Одберете анкета за копирање:

en: Select template ZIP file:
mk: Одберете шаблонска ZIаP-податотека:

en: Select the LDAP query you want to run:
mk: Одберете го LDAP-барањето што сакате да го пуштите:

en: Semicolon
mk: Точка-запирка

en: Send
mk: Испрати

en: Send Invitations
mk: Испрати покани

en: Send Reminders
mk: Испрати потсети

en: Send basic admin notification email to:
mk: Испрати порака со основно администраторско известување на:

en: Send detailed admin notification email to:
mk: Испрати порака со подробно администраторско известување на:

en: Send email invitation
mk: Испрати покана по е-пошта

en: Send email invitations
mk: Испрати покани по е-пошта

en: Send email reminder
mk: Испрати потсетник по е-пошта

en: Send me a copy:
mk: Испрати ми примерок:

en: Send reminder to token ID(s):
mk: Испрати потсетник на жетонот со назнака/ки:

en: Sending invitations...
mk: Испраќам покани...

en: Sep
mk: септември

en: Separator used:
mk: Користен разделувач:

en: Server name & port:
mk: Име на опслужувачот и порта

en: Server time:
mk: Време на опслужувачот:

en: Server type:
mk: Тип на осплужувач:

en: Set Survey Rights
mk: Постави анкетни права

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
mk: Поставете конкретен тип на скала за SPSS-извоз за ова прашање

en: Set name:
mk: Име на збирот:

en: Set survey permissions
mk: Постави анкетни дозволи.

en: Set template permissions for this user
mk: Задај шаблонски дозволи на корисников

en: Set token length to:
mk: Должина на жетоните:

en: Set user permissions
mk: Задај кориснички дозволи

en: Share
mk: Сподели

en: Share panel
mk: Панел за споделување

en: Shift-JIS Japanese
mk: Shift-JIS - јапонски

en: Short Free Text
mk: Краток слободен текст

en: Short names
mk: Кратки имиња

en: Should we proceed with the delete?
mk: Дали да продолжиме со бришењето?

en: Show
mk: Покажи

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
mk: Прикажувај ја можноста „без одговор“ во незадолжителните прашања:

en: Show PHPInfo
mk: Прикажувај PHPInfo

en: Show advanced settings
mk: Прикажи напредни поставки

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
mk: Покажи предупредување ако одговорот надмине број на максимални одговори

en: Show both
mk: Прикажи ги двете

en: Show both (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај ги двете (наметнато од администраторот)

en: Show comment
mk: Прикажи коментар

en: Show conditions for this question
mk: Прикажи ги условите за прашањево

en: Show grand total
mk: Прикажи го севкупниот износ

en: Show grand total for either columns or rows
mk: Прикажи го севкупниот износ за колоните или редовите

en: Show group description only
mk: Прикажувај само опис на групата

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само описот на групата (наметнато од администраторот)

en: Show group name only
mk: Прикажувај само име на групата

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само името на групата (наметнато од администраторот)

en: Show in public statistics
mk: Прикажувај во јавните статистики

en: Show last..
mk: Прикажи последно...

en: Show next..
mk: Прикажи следно...

en: Show next...
mk: Покажи следно...

en: Show previous..
mk: Прикажи претходно...

en: Show previous...
mk: Покажи претходно...

en: Show question code only
mk: Прикажувај само код на прашањето

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само кодот на прашањето (наметнато од администраторот)

en: Show question number only
mk: Прикажувај само број на прашањето

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
mk: Прикажувај го само бројот на прашањето (наметнато од администраторот)

en: Show start...
mk: Прикажи почеток...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
mk: Прикажувај статистики за ова прашање во страницата за јавни статистики

en: Show title
mk: Прикажи наслов

en: Show totals for
mk: Прикажувај вкупни збирови за

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
mk: Прикажувај вкупни збирови за редови, колони или обете

en: Simple template editor
mk: Едноставен уредувач на шаблони

en: Sine
mk: Синус

en: Single checkbox
mk: Еден штикларник

en: Single choice questions
mk: Едноизборни прашања

en: Sinhala
mk: синхалски

en: Site name
mk: Име на мреж. место

en: Site name:
mk: Име намреж. место:

en: Slider
mk: Лизгач

en: Slider accuracy
mk: Прецизност на лизгачот

en: Slider initial value
mk: Првична вредност на лизачот

en: Slider left/right text separator
mk: Одделувач на текст во лизгач лево/десно

en: Slider maximum value
mk: Максимална  вреднсот на лизгачот

en: Slider minimum value
mk: Минимална  вреднсот на лизгачот

en: Slider starts at the middle position
mk: Лизгачот почнува од средината

en: Slovak
mk: словачки

en: Slovenian
mk: словенечки

en: Some URL description
mk: Опис на URL

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
mk: Еве неколку сосем лесни чекори за да ја направите вашата прва анкета:

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
mk: Нежалост, во оваа анкета нема поддржани типови на прашања.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
mk: Нажалост, вашите одговори ја надминаа квотата на оваа анкета.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
mk: Нажалост, модулот на LDAP недостасува во вашите нагодувања на PHP.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
mk: Се извинуваме, но ова прашање нема одговори за да се прикажат во графикон.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
mk: Извинете, не може да се прикачуваат повеќе датотеки

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
mk: Извинете, само %s екстензии се дозволени!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
mk: Извинете, само %s датотеки може да бидат прикачани за оваа прашање.

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
mk: Извинете, прикачената датотека (%s) е преголема од дозволената големина од %s KB.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
mk: Извинете, екстензијата на датотеки (%s) не е дозволена!

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
mk: Извинете, датотеката е преголема. Само датотеки со %s KB се дозволени.

en: Sort answers alphabetically
mk: Подреди ги одговорите по азбучен ред

en: Sort the answer options alphabetically
mk: Подреди ги можностите за одговор по азбучен ред

en: Spanish
mk: шпански

en: Spanish (Argentina)
mk: Шпански (Аргентина)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
mk: Шпански (Аргентина) (Неформално)

en: Spanish (Chile)
mk: Шпански (Чиле)

en: Spanish (Mexico)
mk: шпански (Мексико)

en: Square root
mk: Квадратен корен

en: Standard deviation
mk: Стандардно отстапување

en: Start date/time:
mk: Почетен датум/време:

en: Start installation
mk: Започнете со инсталирањето

en: Start language
mk: Почетен јазик

en: Started but not yet completed
mk: Започнати, но недовршени

en: Starting from:
mk: Почнувајки од:

en: Statistics
mk: Статистики

en: Statistics URL
mk: URL на статистиките

en: Status
mk: Статус

en: Step 1:
mk: Чекор 1:

en: Step 2:
mk: Чекор 2:

en: Step value
mk: Вредност на чекорот

en: Stop this survey
mk: Затворете ја оваа анкета

en: Store the city?
mk: Да го складирам градот?

en: Store the country?
mk: Да ја складирам земјата?

en: Store the postal code?
mk: Да го складирам поштенскиот број?

en: Store the state?
mk: Да ја складирам сој. држва?

en: Straight
mk: Право

en: Strip HTML and PHP tags from a string
mk: Одделни ги HTML и PHP таговите од стринг

en: Subject:
mk: Наслов:

en: Submission date
mk: Поднесено на

en: Submit
mk: Поднеси

en: Submit Your Survey.
mk: Поднесете ја анкетата

en: Submit your answers
mk: Поднесете ги вашите одговори

en: Submit your survey.
mk: Поднесете ја анкетата.

en: Subquestions
mk: Потпрашања

en: Subquestions were successfully saved.
mk: Потпрашањата се успешно зачувани.

en: Success
mk: Успех

en: Success!
mk: Успешно извршено!

en: Successfully created CPDB entries
mk: Успешно се создадени CPDB вметнувања

en: Successfully created token entries
mk: Жетонските записи се успешно создадени

en: Sum
mk: Збир

en: Summary
mk: Резиме

en: Support this project - Donate to
mk: Поддежете го проектов - Дајте прилог за

en: Survey
mk: Анкета

en: Survey %s
mk: Анкета %s

en: Survey Has Been Deactivated
mk: Анкетата е деактивирана

en: Survey ID
mk: ID на анкетата

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
mk: Анкетната со назнака %d е зачувана во %s - содржи %d запис(и)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
mk: Анкетата со ID %d зачувана на %s содржи %d запис(и) (%s)

en: Survey activation
mk: Активирање на анкета

en: Survey cannot be activated yet.
mk: Анкетата сè уште не може да се активира.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
mk: Анкетата не може да се активира. Немате дозвола или нема прашања.

en: Survey content
mk: Содржина на анкетата

en: Survey copy summary
mk: Опис на копирањето на анкетата

en: Survey could not be created because it did not have a title
mk: Не можев да ја создадам анкетата бидејќи нема наслов

en: Survey could not be updated
mk: Не можев да ја подновам анкетата

en: Survey deletion
mk: Бришење на анекта

en: Survey does not pass consistency check
mk: Анкетата не ги помина проверките за доследност

en: Survey expiration date
mk: Датум на истек на анкетата

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
mk: Анкетата е активирана. Табелата со резултати е успешно создадена.

en: Survey import summary
mk: Опис на увозот на анкетата

en: Survey name (ID)
mk: Име на анкетата (назнака)

en: Survey name (ID):
mk: Име на анкетата (ознака):

en: Survey permissions
mk: Дозволи за анкетата

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
mk: Успешно се подновени анкетните дозволи за сите корисници од групава.

en: Survey permissions were successfully updated.
mk: Анкетните дозволи се успешно подновени.

en: Survey quotas
mk: Анкетни квоти

en: Survey registration confirmation
mk: Потврда на пријавата за анкета

en: Survey security
mk: Безбедност на анкетата

en: Survey settings
mk: Поставки на анкетата

en: Survey settings were successfully saved.
mk: Поставките на анкетата се успешно зачувани.

en: Survey structure (.lss)
mk: Структура на анкетата (.lss)

en: Survey structure import summary
mk: Резиме на структурата на анкетата за увезување

en: Survey title and description
mk: Наслов и опис на анкетата

en: Surveys
mk: Анкети

en: Swedish
mk: шведски

en: Switch to closed-access mode
mk: Префрли на режим на затворен пристап

en: System overview
mk: Системски преглед

en: TIS620 Thai
mk: TIS620 - тајландски

en: Table column usage
mk: Искористеност на колоните во табелата

en: Table prefix
mk: Префикс на табела

en: Table size usage
mk: Искористеност на големината на табелата

en: Take ownership
mk: Присвои

en: Tangent
mk: Тангента

en: Target (sub-)question:
mk: Означени (под-)прашања:

en: Template '%s' does already exist.
mk: Шаблонот „%s“ веќе постои.

en: Template '%s' was successfully deleted.
mk: Шаблонот „%s“ е успешно избришан.

en: Template Sample
mk: Урнек од шаблон

en: Template permissions were updated successfully.
mk: Шаблонските дозволи се успешно подновени

en: Template:
mk: Шаблон:

en: Terminate survey
mk: Прекрати ја анкетата

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
mk: Испробајте дали во опслужувачот е овозможен SSL преку оваа врска.

en: Text box
mk: Поле за текст

en: Text display
mk: Приказ на текстот

en: Text inputs
mk: Текстуални вносови

en: Text questions
mk: Текстуални прашања

en: Thai
mk: тајландски

en: Thank you for completing this survey.
mk: Ви благодариме што ја пополнивте анкетата.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
mk: Ви благодариме што се приајвивте да учествувате во анкетава.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
mk: Ви благодариме што ја зачувавте анкетата за подоцна. За да се вратите на неа и да продолжите кајшто застанавте, употребете ги следниве подробности. Чувајте ја оваа порака - ако ја загубите лозинката, ние нема да можеме да ви ја повратиме.

en: Thank you!
mk: Ви благодариме!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
mk: Предупредувањето за временско ограничување ќе се истакнува волку секунди (ако го оставите празно, пораката нема да се исклучи)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
mk: Второто предупредување за временско ограничување ќе се истакнува волку секунди (ако го оставите празно, пораката нема да се исклучи)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
mk: Втора порака за приказ во предупредувањето за временско ограничување (ако го оставите празно ќе се прикаже основно-зададената)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
mk: УдобнатаПоднова (ComfortUpdate) на LimeSurvey е лесна постапка за брза поднова што ви ја дава најновата верзија на LimeSurvey.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
mk: Можностите за одговарање ќе се распределат во тука зададениот број на колони

en: The answer to the security question is incorrect.
mk: Одговорот на безбедносното прашање е неточен.

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
mk: Одговорот/е мор да ги исполнат следниве критериуми за валидацијаЧ

en: The database you specified does already exist.
mk: Базата која ја одбравте веќе постои.

en: The database you specified does not exist:
mk: Базата на податоци која ја наведовте не постои:

en: The email address is not valid.
mk: Е-поштенската адреса е неважечка.

en: The email you used is not valid. Please try again.
mk: Е-поштата е неважечка. Обидете се повторно.

en: The entry was assigned the following record id:
mk: На вашиот запис му е доделен следнава назнака:

en: The following LimeSurvey updates are available:
mk: Следните LimeSurvey ажурирања се достапни:

en: The following answers should be deleted:
mk: Следните одговори треба да бидат избришани:

en: The following assessments should be deleted:
mk: Следните проценки треба да бидат избришани:

en: The following conditions should be deleted:
mk: Следните услови би требало да се избришат:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
mk: Следниве податотеки ќе бидат изменет или избришани, но се испостави дека некој веќе ги изменил.

en: The following groups should be deleted:
mk: Следните групи треба да бидат избришани:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
mk: Постојат следниве стари жетонски табели. Може да се избришат ако повеќе не се потребни:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
mk: Следните табели од стари анкети треба да се избришаат бидејќи немаат записи или анкетата не постои:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
mk: Постојат следниве стари табели со жетонски списоци. Може да се избришат ако повеќе не се потребни:

en: The following problems have been found:
mk: Ги најдов следниве проблеми:

en: The following questions should be deleted:
mk: Следните прашања би требало да се избришаат:

en: The following steps will be done by this update:
mk: Оваа поднова ќе ги изврши следниве чекори:

en: The following survey language settings should be deleted:
mk: Следните јазични поставувања на анкетите треба да се избришат:

en: The following surveys are available:
mk: На располагање ви се следниве анкети:

en: The following surveys should be deleted:
mk: Следните анкети треба да се избришат:

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
mk: Податотеката на увезената група мора да го содржи барем основниот јазик на анкетава.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
mk: Јазиците на увезената податотека со прашања мора да го содржат барем основниот јазик на анкетава.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
mk: Пораката за приказ во предупредувањето за временско ограничување (ако го оставите празно ќе се прикаже основно-зададената)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
mk: Пораката за приказ при истек на времето (ако се остави празно, ќе се прикаже основно-зададената порака)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
mk: Минималниот број на датотеки не беше прикачен.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
mk: Не можам да го додадам прашањето. Мора да го внесете барем кодот на прашањето.

en: The question group was deleted.
mk: Групата прашања е избришана.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
mk: Евиденцијата на вашите одговори на прашалникот не содржат никакви информации преку кои може да бидете идентификувани, освен ако не е експлицитно поставено такво прашање.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
mk: Оваа проверка бара дали има остатоци од табели откако ќе се деактивира анкетата. Можете да ги избришете ако повеќе не ви требаат.

en: The related survey is missing.
mk: Поврзаната анкета недостасува.

en: The responses table has been renamed to:
mk: Табелата со одговори е преименувана во:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
mk: Одговорите на анкетава повеќе не се достапни преку LimeSurvey.

en: The sum must be between %s and %s
mk: износот мора да биде помеѓу %s и %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
mk: Збирот на бројчените вносови мора да е поголем од оваа вредност

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
mk: Анкетата не може да се активира пред да се решат следниве проблеми.

en: The survey you selected does not exist
mk: Анкетата што ја одбравте не постои

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
mk: Текстот што се прикажува при одбројувањето

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
mk: Жетонот што го наведовте е неважечки или веќе искористен.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
mk: Наведениот жетон е неважечки или е веќе искористен.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
mk: Жетонот што го наведовте не се совпаѓа со оној на вашата сесија.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
mk: Жетонската табела поврзана со оваа анкета е преименувана во:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
mk: Жетонската табела сега е отстранета и повеќе нема да се бараат жетони за пристап на анкетава.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
mk: Опслужувачот за поднова е моментално зафатен. Ова се случува обично кога податотеките за подновата се во подготовка.

en: The username already exists.
mk: Корисничкото име веќе постои.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
mk: Има %s осамени записи со основни вредности што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned question attributes.
mk: Има %s осамени атрибути на прашања.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
mk: Има %s осамени записи за квота што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
mk: Има %s осамени поставки за квота за јазик што можат да се избришат.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
mk: Има %s осамени членови на квотата што можат да се избришат.

en: There are %s questions in this survey.
mk: Оваа анкета има %s прашања.

en: There are no groups available.
mk: Нема групи на располагање.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
mk: Нема повеќе прашања. Притиснете на копчето <Поднеси> за да завршите со анкетава.

en: There are no questions in this survey
mk: Анкетава нема прашања

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
mk: Има уште {EMAILCOUNT} пораки за праќање.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
mk: Во анкетава има {NUMBEROFQUESTIONS} прашања.

en: There is 1 question in this survey
mk: Во анкетава има 1 прашање

en: There is already a recorded answer for this token
mk: Веќе постои заведен можни одговори за овој жетон

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
mk: Во табелата беќе постои запис со истиот жетон. Не може да се користи еден ист жетон во повеќе записи.

en: There is no matching survey.
mk: Нема совпадната анкета.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
mk: Се појави проблем при бришењето на шаблонот „%s“. Проверете ги дозволите на папките/податотеките.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
mk: Се појави проблем при преземањето на податотеката на подновата. Почнете ја постапката за поднова одново.

en: There was an error using the Google API.
mk: Се појави грешка при употребата на API на Google.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
mk: Нема подобни пораки за праќање. Ова се должи на тоа што ниедна не ги задоволува критериумите:

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
mk: Овој ZIP-архив не содржи важечки ресурсни податотеки. Увозот не успеа.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
mk: Овој ZIP-архив не содржи важечки шаблонски податотеки. Увозот не успеа.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
mk: Овој архив содржи PDF-податотека од анкетата, queXML-податотека од анкетата и XML-податотека за queXF што можат да се користат со queXF: http://quexf.sourceforge.net/ за обработка на оптички вчитани анкети.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
mk: Оваа податотека не е важечки ZIP-архив. Увозот не успеа.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
mk: Не е дозволено да се подига податотека од овој тип.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
mk: Описот на оваа група е малку бесмислен, но прилично важен.

en: This group does not contain any question(s).
mk: Оваа група не содржи прашања.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
mk: Оваа анкета има затворен пристап, па затоа мора да наведете важечки жетон. Побарајте помош од администраторот.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
mk: Ова е контролирана анкета. Ќе ви треба важечки жетон за да учествувате.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
mk: Ова е урнек-опис на анкета. Може да биде прилично долг.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за анкета во LimeSurvey.

en: This is not a valid response data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за одговори.

en: This is not a valid timings data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за време.

en: This is not a valid token data XML file.
mk: Ова не е валидна XML датотека за жетони.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
mk: Ова е стандардна адреса за е-пошта на администраторот и ќе се користи за системски пораки, контакт поставувања и е-пошта.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
mk: Ова е стандардното име на администраторот и ќе се користи за сите системски пораки и контакт поставувања.

en: This is the survey end message.
mk: Ова е пораката на крајот од анкетата.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
mk: Ова име е веќе искористено во анкетава. Мора да употребите досега неупотребено име за да зачувате.

en: This name is reserved for standard template.
mk: Ова име е резервирано за стандарден шаблон.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
mk: Ова име ќе се покаже во листата на учесници кои гласале на анкетата и во заглавието на администраторот.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
mk: Со ова ќе се избрише анкетава и сите поврзани групи, прашања, одговори и услови.

en: This question does not have a question 'type' set.
mk: Ова прашање нема зададен тип.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
mk: Ова прашање има поставено услов, но условот се однесува на некое од следните прашања.

en: This question is always shown.
mk: Ова прашање секогаш се прикажува.

en: This question is mandatory
mk: Ова прашање е задолжително

en: This question requires a second answer set but none is set.
mk: Ова прашање бара да му се зададе втор можен одговор, но не му е зададено.

en: This question requires answers, but none are set.
mk: Ова прашање бара можни одговори, но немате зададено ниедно.

en: This question's SGQA code
mk: SGQA кодот на прашањето

en: This question's group ID number
mk: ID бројот на групата на прашањата

en: This question's question ID number
mk: ID бројот на прашањето

en: This question's survey ID number
mk: ID бројот на прашањето во анкетата

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
mk: Анкетава има придружна жетонска табела. Ако ја избришете анкетата, ќе се избришат и жетоните. Ви препорачуваме да ги извезете жетоните или да им направите резервен примерок пред да ја бришете анкетата.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
mk: Анкетата не е активирана. Нема резултати за прелистување.

en: This survey is active but expired.
mk: Анкетава е активна, но истечена.

en: This survey is active but has a start date.
mk: Анкетава е активна, но има датум на почеток

en: This survey is anonymous.
mk: Анкетава е анонимна.

en: This survey is currently active.
mk: Анкетава е моментално активна.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
mk: Анкетава моментално не е активна. Нема да можете да ги зачувате одговорите.

en: This survey is not active - no responses are available.
mk: Анкетава не е активна - нема одговори на располагање.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
mk: Анкетава сè уште не е активирана и затоа вашите учесници нема да можат да ја пополнат.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
mk: Анкетата сè уште не е активна. Вашиот одговор не може да се зачува.

en: This survey is not yet started.
mk: Анкетата сè уште не започнала.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
mk: Анкетава сега е активна и одговорите можат да се заведуваат.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
mk: Анкетата користи анонимизирани одговори, па затоа не можете да го подновите одговорот.

en: This will be the password of admin user.
mk: Ова ќе биде лозинката на администраторот.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
mk: Ова е корисникот што ќе го користи администраторот за да се најави.

en: This will be your default language.
mk: Ова ќе биде Вашиот стандарден јазик.

en: This will replace the existing text. Continue?
mk: Ова ќе го замени постоечкиот текст. Да продолжам?

en: Three
mk: Три

en: Time difference (in hours):
mk: Временска разлика (во часови):

en: Time limit
mk: Временско ограничување

en: Time limit action
mk: Дејство при истек

en: Time limit countdown message
mk: Порака за одбројувањето на временското ограничување

en: Time limit disable next
mk: Текст за оневозможеното пред истек

en: Time limit disable prev
mk: Текст за оневозможувањето на копчето

en: Time limit expiry message
mk: Порака за истек на временското ограничување

en: Time limit expiry message display time
mk: Порака за истек на времето

en: Time limit message CSS style
mk: CSS-стил за пораката при истек на времето

en: Time limit timer CSS style
mk: CSS-стил за одбројувањето

en: Time remaining
mk: Преостанато време

en: Time statistics
mk: Временски статистики

en: Timer
mk: Времемерач

en: Timings will be saved.
mk: Потрошените времиња ќе бидат зачувани.

en: Timings will not be saved.
mk: Потрошените времиња нема да бидат зачувани.

en: Tip:
mk: Совет:

en: Title
mk: Наслов

en: Title:
mk: Наслов:

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
mk: Користете псевдоним како корисничко име ако сакате да бидете анонимни. Не се бара да наведете е-пошта.

en: Token
mk: Жетон

en: Token ID
mk: Назнака на жетонот

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
mk: Полињата со жетонски атрибути се успешно подновени.

en: Token attribute: %s
mk: Жетонски атрибут: %s

en: Token code for this participant
mk: Жетонски код на овој учесник

en: Token control
mk: Контрола на жетони

en: Token fields
mk: Жетонски полиња

en: Token length
mk: Должина на жетонот

en: Token mismatch
mk: Жетоните не се совпаѓаат

en: Tokens
mk: Жетони

en: Tools
mk: Алатки

en: Total
mk: Вкупно

en: Total Errors
mk: Вкупно грешки

en: Total Imported files
mk: Вкупно увезени податотеки

en: Total attributes in the central table
mk: Вкупно атрибути во централната табела

en: Total errors
mk: Вкупно грешки

en: Total invitations sent
mk: Вкупно испратени покани

en: Total number of files
mk: Вкупен број на податотеки

en: Total numbers of sent reminders
mk: Вкупно испратени потсетници

en: Total opted out
mk: Вкупно откажани учества

en: Total participants in central table
mk: Вкупно учесници во централната табела

en: Total records in survey
mk: Вкупно евиденција во анкетата

en: Total records in survey:
mk: Вкупно записи во анкетата:

en: Total size of files
mk: Вкупна големина на податотеките

en: Total surveys completed
mk: Вкупно пополнети акети

en: Total time
mk: Вкупно време

en: Translate survey
mk: Преведи анкета

en: Translate to
mk: Преведи на

en: Try again
mk: Обиди се повторно

en: Try again! Connection with database failed.
mk: Обидете се повторно! Поврзувањето со базата на податоци не успеја.

en: Try to submit again
mk: Обидете се да поднесете повторно

en: Turkish
mk: турски

en: Two
mk: Два

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
mk: Внесете го името и лозинката под кое ја зачувавте анкетата.

en: Type:
mk: Тип:

en: UCS-2 Unicode
mk: UCS-2 - Уникод

en: UJIS for Windows Japanese
mk: UJIS за Windows - јапонски

en: URL description:
mk: Опис на URL:

en: URL of the survey
mk: URL на анкетата

en: UTF-8 Unicode
mk: UTF-8 - Уникод

en: Un-quotes a quoted string
mk: Избриши го цитатот на цитиран стринг

en: Unable to create directory `%s`.
mk: Не можам да го создадам директориумот „%s“.

en: Uncertain
mk: Непознат

en: Unchanged
mk: Непроменето

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unwritable
mk: Не може да се запишува

en: Update
mk: Поднови

en: Update condition
mk: Поднови услов

en: Update scenario
mk: Поднови сценарио

en: Update server busy
mk: Опслужувачот за поднова е зафатен.

en: Update token entry
mk: Поднови жетонски запис

en: Upload
mk: Подигни

en: Upload files
mk: Прикачете датотеки

en: Upload summary
mk: Прикачи резиме

en: Upload your files
mk: Прикачете ги Вашите датотеки

en: Uploaded CSV file successfully
mk: CSV-податотеката е успешно подигната

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
mk: Подигнатата податотека со збир ознаки мора да има наставка .lsl

en: Uploading
mk: Се прикачува...

en: Uploading LDAP Query
mk: Го подигам барањето од LDAP

en: Urdu
mk: Урду

en: Use ComfortUpdate
mk: Користи ComfortUpdate

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
mk: Користете згодни паѓачки кутии наместо скокачки календар

en: Use checkbox layout
mk: Користи распоред со штикларници

en: Use dropdown presentation
mk: Користете опаѓачки презентации

en: Use global settings
mk: Користи глобални поставки

en: Use mapping service
mk: Користи картографски уред

en: Use same default value across languages:
mk: Користи ја истата основна вредност кај сите јазици:

en: Use settings below
mk: Користи ги долунаведените поставки

en: Use slider layout
mk: Користи лизгачки распоред

en: Used/free space for file uploads
mk: Искористен/слободен простор за прикачувања

en: User
mk: Корисник

en: User added.
mk: Корисникот е додаден.

en: User control
mk: Корисничка контрола

en: User data
mk: Кориснички податоци

en: User group successfully added!
mk: Корисничката група е успешно додадена!

en: User groups
mk: Кориснички групи

en: User name:
mk: Корисничко име:

en: User registration at '%s'
mk: Пријава на корисник на „%s“

en: Username
mk: Корисничкок име

en: Username already exists.
mk: Тоа корисничко име веќе постои.

en: Users
mk: Корисници

en: Uses left
mk: Преостанати употреби

en: Uses left:
mk: Преостанати корисници:

en: Valid from
mk: Важи од

en: Valid until
mk: Важи до

en: Validation:
mk: Заверка:

en: Version
mk: Верзија

en: Vietnamese
mk: виетнамски

en: View Saved but not submitted Responses
mk: Преглед на зачуваните (но неподнесени) одговори

en: View response ID %d
mk: Вид. одговор со назнака %d

en: View response URL
mk: Вид. URL на одговорот

en: View response details
mk: Вид. подробности за одговор

en: View statistics
mk: Прегледај статистики

en: View the statistics for this survey.
mk: Преглед на статистики за анкетава.

en: View/read
mk: Преглед

en: Viewing response (ID %s)
mk: Преглед на одговор (назнака %s)

en: Visit our website!
mk: Посетете го нашето мрежно место!

en: Warn and move on
mk: Предупреди и продолжи понатаму

en: Warning
mk: Предупредување

en: Warning!
mk: Предупредување!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
mk: Предупредување: основно-зададената лозинка  („лозинка“). Сменете ја и најавете се повторно.

en: Warnings
mk: Предупредувања

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
mk: Нажалост, не ви е дозволено да пристапите на анкетава.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
mk: За жал немате привилегии за да го направите ова.

en: We are sorry but your session has expired.
mk: Нажалост, вашата сесија истече.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
mk: Ви препорачуваме да ја извезете цела анкета од главниот администраторски екран пред да ја избришете.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
mk: Ви препорачуваме пред да продолжите да ја извезете целата анкета од главниот администраторски екран.

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome %s!
mk: Добредојде %s!

en: Welcome and end text
mk: Текст за добредојде и догледање

en: Welcome message:
mk: Порака за добредојде:

en: Welcome to %s!
mk: Добредојдовте на %s!

en: Welcome to this sample survey
mk: Добредојдовте на оваа урнек-анкета

en: Welcome:
mk: Добредојде:

en: Welsh
mk: велшки

en: When an imported record matches an existing record ID:
mk: Кога увезен запис се совпаѓа со постоечка записна назнака:

en: Writable
mk: Може да се запишува

en: Year
mk: Година

en: Yes
mk: Да

en: Yes (Forced by the system administrator)
mk: Да (наметнато од администраторот)

en: Yes - Delete Them!
mk: Да - избриши ги!

en: Yes/No
mk: Да/нНе

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
mk: Се спремате да ги избришете сите услови на прашањата во оваа анкета

en: You are about to delete this survey
mk: Се спремате да ја избришете оваа анкета

en: You are already a part of this survey.
mk: Вие веќе ја имате пополнето оваа анкета.

en: You are not a participant in this survey.
mk: Не учествувате во оваа анкета.

en: You are not authorized to delete questions.
mk: Вие немате дозвола да бришете прашања.

en: You can leave these settings blank and change them later
mk: Можете да ги оставите овие поставувања празни, па да ги уредите подоцна.

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
mk: Ова можете да го оставите празно, и така автоматски да создадете жетони, преку „Создај жетони“

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
mk: Можете да вчитате анкета што сте ја зачувале перетходно на овој екран.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
mk: Не може да го додадете или отстаните сопственикот од групата

en: You can upload %s under %s KB each.
mk: Можете да прикачувате %s под %s KB.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
mk: Сега можете да ги користите следниве податоци за да се најавите на мрежното место:

en: You can't copy a question if the survey is active.
mk: Не можете да ископирате прашање ако анкетата е активна.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
mk: не можете да користите анонимизирани одговори кога е овозможено задршка на одговори со жетони.

en: You cannot delete the last answer option.
mk: Не можете да ја избришете последната можност за одговарање

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
mk: Не можете да продолжите додека не внесете текст во едно или повеќе прашања

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
mk: Немате инсталирано Freetype Library, кој мора да работи правилно за да се прикажат дијаграмите.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
mk: Немате инсталирано GD Library, кој мора да работи правилно за да се прикажат дијаграмите.

en: You don't have the permission to activate tokens.
mk: Немате дозвола да активирате жетони,

en: You have already completed this survey.
mk: Веќе ја имате пополнето анкетава.

en: You have been already removed from this survey.
mk: Веќе сте отстранети од анкетава.

en: You have been successfully added back to this survey.
mk: Вие успешно бевте вратени назад на оваа анкета.

en: You have been successfully removed from this survey.
mk: Успешно сте отстранети од анкетава.

en: You have not selected a question
mk: Не одбравте прашање

en: You have not selected a survey
mk: Немате избрано анкета

en: You have to select at least one label set.
mk: Мора да одберете барем еден збир ознаки.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
mk: Ако сакате да учествувате во анкетава, можете да се пријавите.

en: You must be registered to complete this survey
mk: Мора да сте пријавени за да ја довршите анкетава

en: You must supply a name for this saved session.
mk: Мора да наведете име за оваа зачувана сесија.

en: You must supply a password for this saved session.
mk: Мора да наведете лозинка за оваа зачувана сесија.

en: You need to add question groups
mk: Треба да додадете групи прашања

en: You need to add questions
mk: Треба да додадете прашања

en: You should have a great time doing this
mk: Ова треба да е забавно

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
mk: Активирајте ја анкетата само ако сте апсолутно сигурни дека воспоставката е завршена и нема потреба од менување.

en: Your Choices
mk: Вашиот избор

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
mk: Проверувам дали вашата инсталација на LimeSurvey може успешно да се поднови.

en: Your Ranking
mk: Ваше котирање

en: Your answer
mk: Ваш одговор

en: Your answer must be between %s and %s
mk: Вашиот одговор мора да биде помеѓу %s и %s

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
mk: Вашиот прелистувач ни дава на знаење дека бил претходно користен за пополнување на анкетава. Ја обновуваме сесијата за да можете да почнете одново.

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
mk: Податоците сега треба да се увезени. Податочната рамка е наречена "data", ознаките на променливите се атрибут на податоци ("attributes(data)$variable.labels"), како за foreign:read.spss.

en: Your database server password.
mk: Лозинка за корисникот на базата на податоци

en: Your passwords do not match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Your personal settings were successfully saved.
mk: вашите лични поставки се успешно зачувани.

en: Your response table will be renamed to:
mk: Вашата табела на одговори ќе биде преименувана во:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
mk: Вашите одговори не се загубени. Испратени му се на анкетниот администратор и подоцна ќе бидат внесени во базата.

en: Your responses were successfully saved.
mk: Вашите одговори се успешно зачувани.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
mk: Вашата анкета може да извезува придружни жетонски податоци за секој одговор. Одберете уште кои полиња сакате да ги извезете.

en: Your survey responses have been recorded.
mk: Вашите одговори на анкетата се заведени.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
mk: Вашите одговори на анкетата се успешно зачувани. Ќе добиете потврда по е-пошта. Зачувајте си ја лозинката бидејќи ние нема да можеме да ви ја повратиме.

en: Your survey was successfully saved.
mk: Вашата анкета е успешно зачувана.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
mk: Анкетата ќе се зачува со тоа име и лозинка. Со нив можете да се најавите подоцна за да ја довршите анкетата.

en: Your time to answer this question has expired
mk: Времето за прашањето истече

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
mk: Времето за одговарање на ова прашање речиси истече. Имате уште {TIME}.

en: Your update key is invalid and was removed.
mk: Вашиот клуч за поднова е неважечки и затоа е отстранет.

en: Your user data for accessing %s
mk: Вашите кориснички податоци за оценување на %s

en: Zoom level
mk: Приближеност

en: and
mk: и

en: checked
mk: штиклирано

en: d/m/yyyy
mk: д/м/гггг

en: directory
mk: директориум

en: equals
mk: е еднакво на

en: having a token
mk: да има жетон

en: having a valid email address
mk: е-поштата да е важечка

en: hh:mm
mk: чч:мм

en: hours
mk: часа

en: is less than or equal to
mk: е помало или еднакво на

en: minitab method
mk: метод на минијазичиња

en: mins
mk: минути

en: mm.dd.yyyy
mk: мм.дд.гггг

en: not checked
mk: нештиклирано

en: not having been sent an invitation already
mk: досега да нема примено покана

en: or
mk: или

en: page
mk: страна

en: queXML format (*.xml)
mk: queXML формат на анкетата (*.xml)

en: quota language settings
mk: поставки за јазик квотата

en: quota members
mk: членови во квотата

en: responses
mk: одговори

en: seconds
mk: секунди

en: selected
mk: одбрано

en: table
mk: табела

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
mk: ова е автоматизирана порака со која ве известуваме дека ви направивме корисничка сметка на „%s“.

en: timings
mk: времиња

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
mk: Повеќе информации ќе најдете на http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php
